Gmina Krokowa leży na południowym wy- brzeżu Bałtyku, w województwie pomorskim (powiat pucki). Zajmuje po- wierzchnię 211,89 kilometrów kw. Północna jej część leży na Nizinie Południowobałtyckiej, a południowa na Wysoczyźnie Żarnowieckiej.
W Białogórze, wsi letniskowej położonej wśród lasów, oddalonej półtora kilometra od morza, możemy liczyć nie tylko na piaszczyste i niezatłoczone plaże, ale także na ruchome wydmy, dwa rezerwaty przyrody i bogate zaplecze noclegowo-rekreacyjne. Mnóstwo tu pensjonatów, kwater agroturystycznych i pól namiotowych. Jest stadnina koni i minigolf.
Brzyna leżąca nad brzegiem Jeziora Żarnowieckiego jest rajem nie tylko dla wędkarzy, ale też amatorów żeglarstwa i windsurfingu. Tutaj znajdują się resztki zespołu dworsko-folwarcznego z połowy XIX wieku i zrujnowany cmentarz ewangelicki z przełomu XIX i XX wieku.
Dębki, bodaj jedna z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce nadmorskich miejscowości wypoczynkowych, to dawna osada rybacka u ujścia rzeki Piaśnicy do Bałtyku. W miejscowości znajduje się dawna szachulcowa chata rybacka z końca XVIII wieku, kryta strzechą, z zachowanym oryginalnym podziałem wnętrza, oraz drewniany kościółek z lat 30. XX wieku, z domem rekolekcyjnym księży Zmartwychwstańców. Pasmo zalesionych wydm ciągnie się wzdłuż brzegu morskiego, na zachód od Dębek, a rezerwat leśno-torfowiskowy Piaśnickie Łąki obejmujący lasy, łąki i szuwary w dolinie Piaśnicy zajmuje powierzchnię ok. 56 hektarów. Rezerwat Widowo, położony na wschód od Dębek, obejmuje pas wydm nadmorskich dochodzących lokalnie do ponad 22 m n.p.m.
W Karlikowie warto zobaczyć szkieletową chałupę wiejską z początku XIX wieku, wzniesioną na drewnianej podwalinie. To typowy przykład XIX-wiecznej zabudowy wiejskiej z okolic Krokowej. Jest tu też dawna karczma wiejska z przełomu XIX i XX wieku, drewniana kapliczka z 1946 roku, zbudowana w kształcie kościółka i krzyż przydrożny z 1945 roku, z XIX-wieczną ludową rzeźbą Chrystusa.