Miliardy "Ziemi" w naszej galaktyce

W naszej galaktyce mogą istnieć setki miliardów planet podobnych do Ziemi - uważają naukowcy. Dr Alan Boss z Naukowego Instytutu w Carnegie twierdzi, że wiele z tych światów może być zamieszkanych przez proste formy życia.

Publikacja: 15.02.2009 12:42

Układ Słoneczny

Układ Słoneczny

Foto: Flickr

Dr Boss przedstawił swoją opinię w tej sprawie na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia dla Rozwoju Nauki (American Association for the Advancement of Science) w Chicago.

Do tej pory teleskopy były w stanie dostrzec trochę ponad 300 planet spoza naszego układu słonecznego. Jednak na bardzo niewielu z tych ciał niebieskich pojawi się jakakolwiek forma życia. Większość z nich to bowiem olbrzymie planety gazowe, jak Jowisz. Sporo z nich orbituje też zbyt blisko swoich macierzystych gwiazd, co oznacza, że nawet mikroby miałyby trudności z przeżyciem w bardzo wysokich temperaturach.

Jednak bazując na dotychczasowych odkryciach dr Boss szacuje, że istnieje ogromna ilość globów podobnych do naszej planety. Jego zdaniem w pobliżu każdej gwiazdy podobnej do Słońca znajduje się bowiem średnio jedna "Ziemia".

- Prawdopodobnie nie tylko są one zdolne do podtrzymywania na nich życia, ale istnieje też duże prawdopodobieństwo, że będą zamieszkane przez żywe organizmy - powiedział dr Boss w rozmowie z BBC News. - Jednakże wydaje mi się, że na pobliskich "Ziemiach" zamieszkiwać będą rzeczy podobne do tych, które istniały na naszej planecie 3-4 miliardy lat temu - dodał. Oznacza to, że prawdopodobnie znajdziemy na tych planetach jedynie bakteryjne formy życia.

Dr Boss ocenia, że organizowana przez NASA misja Keplera (orbitalny teleskop będzie obserwował gwiazdy w celu wykrycia przechodzących planet - przyp. red.), której start wyznaczono na marzec, znajdzie podobne do Ziemi planety już w przeciągu najbliższych kilku lat.

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu (Szkocja) próbowali ostatnio określić, ile inteligentnych cywilizacji istnieje w naszej galaktyce. Ich zdaniem mogą ich być tysiące.

Kosmos
Powtórzono eksperyment o powstaniu życia na Ziemi. Pojawił się nowy, zaskakujący czynnik
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Kosmos
Astronomowie zaobserwowali dziwne zjawisko. To samo czeka naszą Drogę Mleczną?
Kosmos
Kosmiczny wir na polskim niebie. Czym było tajemnicze zjawisko?
Kosmos
Częściowe zaćmienie słońca już za kilka dni. Kiedy i jak je obserwować?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Kosmos
Przełomowe odkrycie w najodleglejszej znanej galaktyce. Nie tego spodziewali się naukowcy
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?