Odkrycia dokonał zespół astrofizyków pod przewodnictwem Northwestern University w Evanston, w stanie Illinois. Głównym autorem badania jest Chih-Chun Hsu, będący adiunktem na wspomnianej uczelni. Wyniki badania opublikowane zostały 18 grudnia w czasopiśmie „Astrophysical Journal Letters”.
Planety powstają inaczej niż do tej pory sądzono?
Według naukowców, planety powstają z tzw. dysku protoplanetarnego, na który składa się wirujący gaz i pył otaczający nową gwiazdę. W uproszczeniu, w wyniku grawitacji, wspomniane gazy i pyły na przestrzeni milionów lat przyciągają się, w efekcie czego powstają planety. Tym samym, według powszechnie przyjętej opinii, stosunek gazów znajdujących się w atmosferze planety powinien odpowiadać stosunkowi gazów w dysku protoplanetarnym.
Jednak jeszcze do niedawna naukowcy nie mogli tego zbadać. Nie udawało im się bowiem dostrzec żadnego dysku protoplanetarnego, a tym samym nie mogli śledzić narodzin planet. Większość egzoplanet (planet pozasłonecznych), które obserwowali, powstało na tyle dawno temu, że ich dyski protoplanetarne zaniknęły.
Czytaj więcej
Księżyc może być o ponad 100 mln lat starszy niż sądzono - sugerują najnowsze badania. Ich autorz...
Wyjątkiem okazały się, podobne do Jowisza, dwie młode gazowe egzoplanety – PDS 70b i PDS 70c – zlokalizowane w gwiazdozbiorze Centaura, 366 lat świetlnych od Ziemi. Planety te mają co najwyżej 5 mln lat i cały czas się formują. Otacza je dysk protoplanetarny PDS 70.