NASA: Pozyskaliśmy tlen z atmosfery Marsa

NASA poinformowała w środę, że w ramach misji łazika Perseverance na Marsie, udało się pozyskać czysty tlen z dwutlenku węgla pozyskanego z atmosfery Czerwonej Planety.

Aktualizacja: 22.04.2021 06:19 Publikacja: 22.04.2021 05:45

NASA: Pozyskaliśmy tlen z atmosfery Marsa

Foto: AFP

arb

Pozyskanie tlenu z powietrza na Marsie udało się osiągnąć dzięki urządzeniu, w który wyposażono łazik Perseverance. Łazik wylądował na powierzchni Marsa 18 lutego.

Jak czytamy w depeszy Reutersa urządzenie, które pozyskało tlen z marsjańskiego powietrza to tzw. MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment). NASA informuje, że MOXIE pozyskało ok. 5 gram tlenu, co pozwoliłoby jednemu astronaucie na oddychanie przez niespełna 10 minut.

To pierwszy w historii przypadek pozyskania surowca naturalnego na obcej planecie w celu bezpośredniego wykorzystania go przez człowieka - pisze Reuters.

Trudy Kortes z NASA podkreśla, że technologia wykorzystana przez MOXIE ma w przyszłości pomóc misjom załogowym "przetrwać na powierzchni obcych planet".

MOXIE oddziela atomy tlenu od cząsteczek dwutlenku węgla podnosząc temperaturę do bardzo wysokiego poziomu. Dwutlenek węgla stanowi 95 proc. atmosfery Marsa.

Pozostałe 5 proc. atmosfery Marsa, która jest o 99 proc. rzadsza od ziemskiej atmosfery, składa się z cząsteczek azotu i argonu. Tlen występuje na Marsie w ilościach śladowych.

MOXIE jest w stanie produkować do 10 gram tlenu na godzinę. Naukowcy z NASA planują uruchomić to urządzenie co najmniej dziewięć razy w czasie dwóch lat, aby sprawdzić jak radzi sobie w różnych warunkach.

Kosmos
Dwa zaćmienia Słońca w 2025 roku. Kiedy są? Czy będą widoczne w Polsce?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Kosmos
Zaskakujące wyniki badań supermasywnych czarnych dziur. Podważają dotychczasową teorię
Kosmos
Naukowcy wykryli zaskakujące zjawisko na skraju supermasywnej czarnej dziury
Kosmos
Próbki z Marsa trafią w końcu na Ziemię? NASA zmienia plany
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Kosmos
W 2025 będą dwa zaćmienia Księżyca. Oba będzie można zobaczyć w Polsce. Kiedy dokładnie?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego