Już dziś noc spadających gwiazd. To przedostatnie takie zjawisko w tym roku

W nocy z 13 na 14 grudnia na niebie po raz kolejny w tym roku pojawią się „spadające gwiazdy”. Obserwację maksimum roju Geminidów może jednak utrudniać grudniowa pełnia Księżyca.

Publikacja: 13.12.2024 14:31

Maksimum roju Geminidów już w ten weekend / zdjęcie ilustracyjne

Maksimum roju Geminidów już w ten weekend / zdjęcie ilustracyjne

Foto: Craig Taylor Photo / Adobe Stock

Geminidy to rój meteorów, który powstał w wyniku rozpadu planetoidy (3200) Phaethon. Pierwsze wzmianki o tym roju meteorów pochodzą z 1830 roku. W nocy z 12 na 13 grudnia zaobserwował je wówczas belgijski astronom Adolphe Quetelet. Od ok. 1862 roku rój Geminidów regularnie obserwował brytyjski astronom William Denning.

Maksimum roju Geminidów już w ten weekend

Geminidy na niebie obserwować można co roku między 4 a 17 grudnia, natomiast ich maksimum następuje w nocy z 13 na 14 grudnia. Ilość tzw. spadających gwiazd w maksimum roju Geminidów wynosi ok. 120-130 na godzinę.  

Geminidy, w przeciwieństwie do większości rojów meteorów, nie pochodzą z komety, a z planetoidy. Ta pozostawia za sobą niewielkie fragmenty materii, które wpadając w ziemską atmosferę tworzą wyjątkowe, barwne zjawisko na niebie. W meteorach Geminidów obecne są bowiem takie pierwiastki jak wapń i sód. To dzięki nim tzw. spadające gwiazdy mogą czasami przybierać różnorodne kolory od żółtych przez zielone i niebieskie do czerwonych.

Czytaj więcej

NASA odkryła siedem kolejnych „ciemnych komet”. To im zawdzięczamy życie na Ziemi?

Maksimum roju Geminidów: Jak i gdzie obserwować?

Radiant roju Geminidów, a więc jego środek, z którego wydają się wyłaniać meteory, zlokalizowany jest w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Będzie on przemieszczać się po niebie w nocy z 13 na 14 grudnia od strony północno-wschodniej w kierunku zachodnim.

Maksimum roju Geminidów podziwiać będzie można pod warunkiem bezchmurnego nieba. Obserwacje najlepiej prowadzić z dala od tzw. zanieczyszczenia świetlnego spowodowanego obecnością cywilizacji. Im ciemniejsze miejsce, tym lepsza widoczność. Nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu, takiego jak lornetka czy teleskop, ponieważ spadające gwiazdy będą widoczne gołym okiem. Ten wyjątkowy spektakl na niebie w postaci maksimum roju Geminidów trwać będzie całą noc z piątku na sobotę.

Czytaj więcej

Tajemnice prehistorycznego Marsa. Nowe odkrycie dotyczące wody na Czerwonej Planecie

To przedostatnia taka szansa w tym roku. Co może utrudniać obserwację?

Maksimum roju Geminidów to przedostatnia w tym roku szansa na oglądanie tzw. spadających gwiazd. Od 17 do 26 grudnia obserwować będzie można jeszcze meteory z roju Ursydów. Ich maksimum przypadnie w nocy z 22 na 23 grudnia. Nie będą one jednak już tak dobrze widoczne jak te, które pojawią się na niebie w najbliższy weekend.

W tym roku obserwację maksimum roju Geminidów utrudniać może grudniowa pełnia Księżyca określana jako pełnia Zimnego Księżyca. Chociaż będzie ona miała miejsce dopiero 15 grudnia, to już w nocy z 13 na 14 grudnia nasz satelita świecić będzie bardzo mocno, osiągając 99 proc. swojej jasności. Tym samym swoim blaskiem ograniczy widoczność słabszych meteorów. Gołym okiem zobaczyć będzie można więc prawdopodobnie jedynie te większe i jaśniejsze.

W związku z grudniową pełnią Księżyca najlepszym czasem na obserwację maksimum roju Geminidów będzie wczesny piątkowy wieczór, zanim Księżyc zdąży pojawić się wysoko na niebie i rozświetlić je swoim blaskiem.

Archeologia
Piwo sprzed 10 tys. lat? Nietypowe odkrycie archeologów dotyczące starożytnych Chin
Kosmos
Próbki z Marsa trafią w końcu na Ziemię? NASA zmienia plany
Kosmos
W 2025 będą dwa zaćmienia Księżyca. Oba będzie można zobaczyć w Polsce. Kiedy dokładnie?
Kosmos
Pierwsza pełnia Księżyca w 2025 roku już niedługo. Kiedy dokładnie patrzeć w niebo?
Kosmos
Źródło tajemniczego sygnału radiowego z kosmosu namierzone. Przełomowe odkrycie naukowców