Geminidy to rój meteorów, który powstał w wyniku rozpadu planetoidy (3200) Phaethon. Pierwsze wzmianki o tym roju meteorów pochodzą z 1830 roku. W nocy z 12 na 13 grudnia zaobserwował je wówczas belgijski astronom Adolphe Quetelet. Od ok. 1862 roku rój Geminidów regularnie obserwował brytyjski astronom William Denning.
Maksimum roju Geminidów już w ten weekend
Geminidy na niebie obserwować można co roku między 4 a 17 grudnia, natomiast ich maksimum następuje w nocy z 13 na 14 grudnia. Ilość tzw. spadających gwiazd w maksimum roju Geminidów wynosi ok. 120-130 na godzinę.
Geminidy, w przeciwieństwie do większości rojów meteorów, nie pochodzą z komety, a z planetoidy. Ta pozostawia za sobą niewielkie fragmenty materii, które wpadając w ziemską atmosferę tworzą wyjątkowe, barwne zjawisko na niebie. W meteorach Geminidów obecne są bowiem takie pierwiastki jak wapń i sód. To dzięki nim tzw. spadające gwiazdy mogą czasami przybierać różnorodne kolory od żółtych przez zielone i niebieskie do czerwonych.
Czytaj więcej
Naukowcy z NASA odkryli kolejne siedem tajemniczych „ciemnych komet” i to w różnych częściach Układu Słonecznego. Badacze podejrzewają, że to właśnie im zawdzięczamy obecność wody na Ziemi i, finalnie, również pojawienie się życia. Czym są te obiekty?
Maksimum roju Geminidów: Jak i gdzie obserwować?
Radiant roju Geminidów, a więc jego środek, z którego wydają się wyłaniać meteory, zlokalizowany jest w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Będzie on przemieszczać się po niebie w nocy z 13 na 14 grudnia od strony północno-wschodniej w kierunku zachodnim.