Ziemskie mikroby mogą zawędrować na Marsa

Podczas gdy astronomowie zastanawiają się, czy życie mogło przybyć na Ziemię z kosmosu, mikrobiolodzy sprawdzili możliwości przeniesienia ziemskiego życia na Marsa.

Publikacja: 29.04.2010 14:47

Powierzchnia Marsa

Powierzchnia Marsa

Foto: NASA

Mogłoby się to zdarzyć ponieważ niektóre bakterie przetransportowane na pokładzie sond lądujących na Marsie są w stanie przetrwać wystarczająco długo w niesprzyjających warunkach panujących na Czerwonej Planecie.

Poszukiwanie żywych organizmów w Układzie Słonecznym pozostaje głównym celem Mars Exploration Program NASA i Astrobiology Institutes, ale zachowanie nietkniętego środowiska Czerwonej Planety jest także ważnym elementem tych badań. Naukowcy muszą więc zadbać o właściwą sterylizację pojazdów kosmicznych przed ich wysłaniem w kosmos.

Dowodzi tego eksperyment przeprowadzony przez badaczy z University of Central Florida. Sprawozdanie i wnioski naukowców publikuje magazyn naukowy „Applied and Environmental Microbiology”.

Warunki sterylności, jakie wymagane są od laboratoriów zajmujących się budową pojazdów kosmicznych, sprawiają, że taką próbę są w stanie przetrwać jedynie organizmy najbardziej żywotne z grup m.in. acinetobacter, laseczek (bacillus), gronkowców i paciorkowców.

Badacze w laboratorium odtworzyli warunki podobne do tych, jakie panują na Czerwonej Planecie. Próbki bakterii poddali osuszeniu, działaniu wysokiego ciśnienia, niskiej temperatury i promieniowania UV. Podczas obserwacji mikrobów trwającej tydzień, badacze odkryli, że bakterie E. coli (pałeczka okrężnicy) mogą przetrwać odkażanie. Dlatego prawdopodobne jest przetrwanie tych bakterii, nawet wtedy, gdy statek kosmiczny dotknie powierzchni Marsa. Przed napromieniowaniem może osłonić bakterie konstrukcja statku kosmicznego lub cienka warstwa marsjańskiego pyłu.

"Jeśli przetrwanie mikrobów na Marsie jest możliwe, to następne misje na Czerwoną Planetę mogą zaszczepić tam ziemskie życie" — twierdzą naukowcy w podsumowaniu wyników badań. - "Dlatego mikroorganizmy powinny być szczegółowo badane, tak aby na użytek przyszłych misji na Marsa można było scharakteryzować potencjalne możliwości przeżycia takiej podróż przez mikroby."

[i]na podst. mat. American Society for Microbiology[/i]

Kosmos
SpaceX ostrzega: Nie należy dotykać szczątków rakiety kosmicznej
Kosmos
Kolejny tajemniczy obiekt znaleziony na terytorium Polski. „Zbiornik Falcona 9”
Kosmos
Jak duże jest zagrożenie, że asteroida 2024 YR4 uderzy w Ziemię?
Kosmos
Tajemniczy obiekt spadł na terytorium Polski. Ma związek z rozbłyskami na niebie?
Kosmos
Tajemnicze rozbłyski nad Polską. Jest komentarz szefa MON