– Naszym podstawowym celem jest zbadanie, jak ten gazowy gigant uformował się i ewoluował – powiedziała prof. Fran Bagenal z Uniwersytetu Colorado w Boulder, jeden z naukowców misji.
Jowisz był pierwszą planetą rodzącego się Układu Słonecznego. Zebrał większość materii pozostałej po uformowaniu się Słońca.
– I dlatego jest bardzo interesujący. Jeśli chcemy odbyć podróż w czasie, aby zrozumieć, skąd przybyliśmy i jak formowały się planety, Jowisz dostarczy nam odpowiedzi. Chcemy poznać przepis na formowanie planet – dodał Scott Bolton, główny badacz misji z Southwest Research Institute w San Antonio w Teksasie. – Będziemy bliżej Jowisza niż jakakolwiek sonda w przeszłości. Dostaniemy się w obszar silnego promieniowania wokół planety, a to najbardziej nieprzyjazne miejsce w całym Układzie Słonecznym, poza samym Słońcem.
Ważnym zadaniem misji będzie zbadanie, ile wody znajduje się w atmosferze planety. Sonda Galileo, która była na orbicie Jowisza, odkryła ocean wody pod powierzchnią jego księżyca – Europy.
– Pytanie o ilość wody zawartej w atmosferze Jowisza to najważniejszy problem, jaki pozostał po misji Galileo – wyjaśniła prof. Bagenal. – To kluczowa kwestia, ponieważ woda odegrała wielką rolę w procesie formowania się układu planetarnego. Przelatująca ponad chmurami atmosfery Jowisza sonda zmierzy ich grubość, co pozwoli naukowcom oszacować ilość wody w atmosferze.