-Pierwsze ważne wydarzenie to będzie pielgrzymka krzyża Światowych Dni Młodzieży – mówi bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. – Papież Jan Paweł II przekazał ten krzyż młodzieży w 1984 roku i powiedział, by zanieść go całemu światu. Ten krzyż polska młodzież przejmie 13 kwietnia 2014 r. w Niedzielę Palmową na placu św. Piotra.
Już wiadomo, że pielgrzymka zacznie się od archidiecezji poznańskiej, a zakończy w Krakowie. W każdej diecezji pielgrzymka będzie trwała ok. 20 dni. Na październikowe zebranie plenarne episkopatu Polski ma zostać przygotowany dokładny kalendarz tej peregrynacji, który zostanie zatwierdzony przez biskupów.
Anna Milewska z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży podkreśla, że młodym bardzo zależy, by krzyż nie został zamknięty jedynie w kościołach czy kaplicach, ale by został wyniesiony na place, do miejsc, gdzie spotyka się młodzież. - Chcielibyśmy za pośrednictwem tej pielgrzymki poprowadzić ewangelizację na ulicach, spotkać się z młodymi na uniwersytetach, w szkołach, trafić też do miejsc cierpienia, czyli do domów dziecka, czy poprawczaków i więzień - mówi Milewska. - Chcemy się tym krzyżem dzielić ze wszystkimi, a nawet pójść z tym krzyżem może na Giewont, czy na kajaki.
- Myślę, że naszym sukcesem duszpasterskim będzie jeśli do tego krzyża z tygodnia na tydzień kiedy będzie trwała ta peregrynacja zaczną także dołączać młodzi szukający Boga – uzupełnia ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.
Z kolei biskup Damian Muskus, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie mówił, że trwa dyskusja dotycząca miejsca, w którym miałoby się odbyć spotkanie młodzieży z papieżem. Przygotowywane są krakowskie Błonia oraz podkrakowskie lotnisko w Pobiedniku.