Ustalają szczegóły dni młodzieży w Krakowie

Episkopat rozpoczął przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbędą się w Krakowie. W Warszawie spotkali się diecezjalni duszpasterze młodzieży, którzy rozmawiali m.in. o programie duchowego przygotowania oraz pielgrzymki po Polsce symboli ŚDM.

Publikacja: 10.09.2013 18:07

Ustalają szczegóły dni młodzieży w Krakowie

Foto: PAP/serwis codzienny

Red

-Pierwsze ważne wydarzenie to będzie pielgrzymka krzyża Światowych Dni Młodzieży – mówi bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. – Papież Jan Paweł II przekazał ten krzyż młodzieży w 1984 roku i powiedział, by zanieść go całemu światu. Ten krzyż polska młodzież przejmie 13 kwietnia 2014 r. w Niedzielę Palmową na placu św. Piotra.

Już wiadomo, że pielgrzymka zacznie się od archidiecezji poznańskiej, a zakończy w Krakowie. W każdej diecezji pielgrzymka będzie trwała ok. 20 dni. Na październikowe zebranie plenarne episkopatu Polski ma zostać przygotowany dokładny kalendarz tej peregrynacji, który zostanie zatwierdzony przez biskupów.

Anna Milewska z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży podkreśla, że młodym bardzo zależy, by krzyż nie został zamknięty jedynie w kościołach czy kaplicach, ale by został wyniesiony na place, do miejsc, gdzie spotyka się młodzież. - Chcielibyśmy za pośrednictwem tej pielgrzymki poprowadzić ewangelizację na ulicach, spotkać się z młodymi na uniwersytetach, w szkołach, trafić też do miejsc cierpienia, czyli do domów dziecka, czy poprawczaków i więzień - mówi Milewska. - Chcemy się tym krzyżem dzielić ze wszystkimi, a nawet pójść z tym krzyżem może na Giewont, czy na kajaki.

- Myślę, że naszym sukcesem duszpasterskim będzie jeśli do tego krzyża z tygodnia na tydzień kiedy będzie trwała ta peregrynacja zaczną także dołączać młodzi szukający Boga – uzupełnia ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Z kolei biskup Damian Muskus, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie mówił, że trwa dyskusja dotycząca miejsca, w którym miałoby się odbyć spotkanie młodzieży z papieżem. Przygotowywane są krakowskie Błonia oraz podkrakowskie lotnisko w Pobiedniku.

Organizatorzy ŚDM w Polsce mają także świadomość tego, że podobnie jak w roku 1991, do Krakowa będzie chciała przyjechać spora grupa młodych katolików ze Wschodu. Stąd pojawił się pomysł akcji „Bilet dla Brata". W jej ramach będą sprzedawane różańce, ikony, książki związane ze ŚDM. Dochód zostanie przekazany właśnie na wsparcie młodych ze Wschodu.

Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kościół
Abp Adrian Galbas: Franciszek nie zaklinał rzeczywistości