Abp Hoser twardo o wartościach

Niezwykła rozmowa hierarchy z wiceministrem sprawiedliwości właśnie trafia do księgarń.

Publikacja: 12.12.2013 01:21

Abp Henryk Hoser nie potępia miłości między osobami tej samej płci, lecz homoseksualny akt erotyczny

Abp Henryk Hoser nie potępia miłości między osobami tej samej płci, lecz homoseksualny akt erotyczny

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała

Rodzina, małżeństwo, ideologia gender, homoseksualizm, in vitro, aborcja, eutanazja, udział katolików w życiu politycznym – to tylko niektóre tematy, które w rozmowie z Michałem Królikowskim, wiceministrem sprawiedliwości, porusza arcybiskup Henryk Hoser, hierarcha Kościoła, o którym ostatnio jest bardzo głośno w mediach.

Książka pt. „Bóg jest większy" będąca zapisem pięciu rozmów między Królikowskim i Hoserem, którzy są członkami Zespołu ds. Bioetycznych Episkopatu Polski, właśnie wchodzi do księgarń.

„Teoria gender zaprzecza strukturze miłości, którą jest małżeństwo mężczyzny i kobiety w ich równej godności i nadzwyczajnej, ciągle odkrywanej komplementarności. Jest zaprzeczeniem rodziny, najstarszej i absolutnie oryginalnej struktury miłości i życia" – mówi m.in. abp Henryk Hoser.

– Poznałem księdza arcybiskupa kilka lat temu, gdy obejmował diecezję warszawsko-praską – mówi „Rz" Michał Królikowski. – Od początku wiedziałem, że mam do czynienia z osobą wyjątkową. I niemal od początku namawiałem go na wywiad rzekę. Ponieważ jest człowiekiem spokojnym i introwertykiem, który nie lubi się uzewnętrzniać, bardzo się opierał – dodaje.

Ostatecznie hierarcha dał się przekonać Królikowskiemu, gdy wokół jego osoby rozpętał się w ostatnim czasie atak medialny, związany z zarzutami dotyczącymi procedury in vitro oraz jego rzekomego udziału w ludobójstwie w Rwandzie.

– To był moment przełomowy – przyznaje Królikowski. – Ale arcybiskup wahał się do ostatniej chwili. Wydaje mi się, że niepotrzebnie, bo ma do przekazania bardzo wiele.

O atakach na siebie Hoser mówi Królikowskiemu m.in. tak: „Muszę przyznać, że te wszystkie oskarżenia, które dotyczą oceny moralnej zapłodnienia in vitro, mojego rzekomego udziału w ludobójstwie, staram się oczywiście bez nadmiernej radości, przyjmować ze spokojem i zrozumieniem. Nie oznacza to jednak, że one nie bolą i nie ranią. Mam jednak świadomość, że obraz przedstawiany publicznie nie jest rzeczywisty, a postawy, które mi się przypisuje, są dalekie od moich intencji i poczynań".

Dodaje też, że widzi w tych atakach medialnych także pewną próbę i dar Boży. „(...) nie przejmuje mnie aż tak bardzo kreowany bez mojego udziału wizerunek medialny. On się zmienia, jest tylko przejściowy" – wyjaśnia Królikowskiemu.

– Wiem, że ksiądz arcybiskup pracował nad tą publikacją. Spodziewam się, że odpowie ona na wiele pytań dotyczących bioetyki, którą się zajmuję i która coraz częściej obecna jest w debacie publicznej – mówi „Rz" prof. Andrzej Kochański, genetyk z PAN będący ekspertem episkopatu. – Zwłaszcza że obaj rozmówcy mają w tym zakresie odpowiednią wiedzę – dodaje.

W rozmowie z Królikowskim arcybiskup Hoser nie ucieka przed tematami trudnymi. Jednym z nich jest homoseksualizm. „Miłość dwóch mężczyzn do siebie nie jest niczym złym, wyraża się w łączącej ich przyjaźni. Kościół potępia natomiast homoseksualny akt erotyczny – tłumaczy. – W Afryce, jeżeli widzimy mężczyzn trzymających się za rękę, to nie uważamy tego za związek homoseksualny, ale po prostu za objaw przyjaźni. Idą ręka w rękę i to znaczy, że są przyjaciółmi. Tam nie ma żadnego podtekstu seksualnego – to tylko przyjaźń".

Fragment wywiadu rzeki z abp. Henrykiem Hoserem, która do księgarń trafi jutro, zamieszczamy także w sobotniej „Rzeczpospolitej".

Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kościół
Abp Adrian Galbas: Franciszek nie zaklinał rzeczywistości