Papież Franciszek wiosną leci do Iraku

Kolejna pielgrzymka papieża zwróci uwagę świata na tragiczny los chrześcijan oraz problemy kraju poszukującego wyjścia z zapaści.

Aktualizacja: 08.12.2020 22:05 Publikacja: 08.12.2020 19:20

Papież Franciszek odprawił we wtorek prywatną mszę w związku ze świętem Niepokalanego Poczęcia NMP w

Papież Franciszek odprawił we wtorek prywatną mszę w związku ze świętem Niepokalanego Poczęcia NMP w kościele św. Ignacego Loyoli w Rzymie. Był też na placu Hiszpańskim

Foto: AFP

Bagdag, Ur, Mosul, Erbil i Karakosz – taka będzie trasa pielgrzymki papieża Franciszka. Zaplanowana została w dniach 5–8 marca przyszłego roku.

Wszystkie etapy tej pielgrzymki mają odniesienia do historii chrześcijaństwa w Iraku, począwszy od chaldejskiego miasta Ur, miejsca narodzin Abrahama, po Mosul, gdzie chrześcijanie dotarli w I wieku naszej ery, będąc świadkami zesłania ducha świętego w Jerozolimie.

Stolica autonomii kurdyjskiej Erbil jest obecnie, obok Bagdadu, największym skupiskiem chrześcijan w Iraku. Szczególne znaczenie będzie miał pobyt Franciszka w Karakoszu zniszczonym przez ponad dwa lata panowania dżihadystów z samozwańczego Państwa Islamskiego (ISIS). Do miasta powróciło już ponad 20 tys. chrześcijan.

Przeżyli tragedię w czasie panowania samozwańczego kalifat tzw. Państwa Islamskiego, którego władza u szczytu ekspansji w 2014 roku sięgała niemal przedmieść Bagdadu.

Exodus chrześcijan

– W 2003 roku w Iraku było 1,5 mln chrześcijan, a obecnie jest zaledwie 100 tys. w całym kraju – mówi „Rzeczpospolitej" znający Irak ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Wielu zginęło z rąk dżihadystów. Po zdobyciu przez ISIS Mosulu i całej północnej prowincji Niniwy rozpoczął się prawdziwy exodus. Ucieczką i emigracją ratowały się całe parafie razem z kapłanami.

Ludzi ci są dzisiaj w Nowej Zelandii, Australii czy Europie i zapewne już nie wrócą. Część znajduje się nadal w regionie. – Jeżeli wspólnota międzynarodowa nie pospieszy z natychmiastową pomocą, liczba chrześcijan w Iraku ulegnie na trwale zmniejszeniu o 80 proc. w stosunku do czasu sprzed agresji ISIS – apeluje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, licząc na to, że pielgrzymka Franciszka przyczyni się do odbudowy wspólnoty chrześcijańskiej, przynajmniej częściowo.

Nowy rząd, stare problemy

Planowana pielgrzymka będzie pierwszą od jesieni ubiegłego roku. Papież zamierzał udać się do Iraku już w tym roku, lecz plany te pokrzyżowała pandemia.

Plany takie miał dwie dekady temu Jan Paweł II w ramach przygotowywanej wówczas pielgrzymki do Iraku, Egiptu i Izraela. Saddam Husajn, władca Iraku, nie wyraził jednak zgody.

Obecny rząd Iraku określił planowaną pielgrzymkę jako „historyczne wydarzenie" będące symbolicznym przesłaniem pokoju w tym kraju i całym regionie.

Stabilizacji w Iraku nadal brak. Zamachy terrorystyczne nie należą do rzadkości. Iran zwiększa systematycznie swe wpływy w tym jak on w większości szyickim kraju.

Tymczasem Amerykanie zamierzają wycofać do końca roku część swego kontyngentu, pozostawiając zaledwie 3 tys. żołnierzy. Jesienią ubiegłego roku rozpoczęły się trwające wiele miesięcy krwawe demonstracje i zamieszki z udziałem młodych Irakijczyków domagających się reform i zdecydowanej walki z korupcją.

Powstały w maju tego roku nowy rząd ma wielkie plany, przygotowując się do wyborów parlamentarnych w czerwcu przyszłego roku. Wszystko to rodzi pytania o bezpieczeństwo papieża w czasie planowanej pielgrzymki.

Kościół
Kardynał Stanisław Dziwisz zostanie przesłuchany przez komisję ds. pedofilii
Kościół
Homoseksualizm i "ideologia LGBT" obok pedofilii w "Nowennie o czystości kapłanów"
Kościół
Tomasz Krzyżak przewodniczącym komisji, która zbada zaniedbania w diecezji sosnowieckiej
Kościół
KEP: Edukacja zdrowotna? "Nie można akceptować deprawujących zapisów"
Kościół
Kapelan Solidarności wyrzucony z kapłaństwa. Był oskarżony o pedofilię