Rzecznik Episkopatu: Ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii

"Zgodnie z prawem kościelnym ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii i przekazywania nauczania Kościoła katolickiego. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem" - zwrócił uwagę ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Kilka dni temu europoseł Ryszard Czarnecki opublikował na Twitterze zdjęcia ze swoich ostatnich spotkań - na jednej fotografii widać, jak polityk przemawia właśnie z kościelnej ambony.

Aktualizacja: 23.08.2019 18:53 Publikacja: 23.08.2019 18:45

Rzecznik Episkopatu: Ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii

Foto: Twitter/Ryszard Czarnecki

qm

"Wczoraj wieczorem jeszcze Wiązów, dziś już przed południem Kamieniec Wrocławski, gmina Czernica, powiat Wrocław. Dożynki parafialne i misterium chleba. Nie pierwszy raz tu byłem i nie ostatni. Dziękuję za serdeczne przyjęcie, rozmowy i staropolską gościnność" - napisał 18 sierpnia na swoim profilu na Twitterze Ryszard Czarnecki.

Dowiedz się więcej: Ryszard Czarnecki przemawiał z ambony. "Miałem odmówić?"

Wielu komentujących zarzuciło Czarneckiemu, że wykorzystuje Kościół do prowadzenia polityki. - Wystąpienie nie miało charakteru politycznego, bo nie mogło go mieć. Jak się miałem zachować, kiedy zostałem poproszony o powiedzenie kilku słów? Miałem odmówić i powiedzieć, że nie mogę, bo kandyduje tu mój syn? - pytał europoseł, proszony o komentarz.

W piątek oświadczenie ws. wykorzystywania ambony wydał rzecznik Episkopatu. - Zarówno Msza Święta, jak i nabożeństwa oraz liturgie, to czas modlitwy. Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków i taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego - zwrócił uwagę ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik KEP zaznaczył, że przypadki, w których ambony są wykorzystywane do innych celów, są sprzeczne z prawem Kościoła katolickiego i nie powinny mieć miejsca.

- Świątynia nie jest odmianą Areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy. W kościele człowiek otrzymuje sakramenty, doświadcza bliskości Boga, słyszy ewangeliczne prawdy. Wszelkie inne formy działalności, które wykraczają poza prawo kościelne są nadużyciami - zaznaczył.

Kościół
Tomasz Krzyżak: Abp Adrian Galbas do Warszawy to dobry ruch, ale widać przy okazji słabość polskiego Kościoła
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Kościół
Jest decyzja ws. nowego metropolity warszawskiego. Kto zastąpi kardynała Nycza?
Kościół
Zamordowane przez czerwonoarmistów Katarzynki będą beatyfikowane
Kościół
Biskup sosnowiecki: Spodziewam się kolejnych przeszukań w kurii. Ja się cieszę
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Kościół
Co dalej z rezygnacją arcybiskupa Stanisława Gądeckiego? Jest decyzja papieża