Wstydliwe choroby: KRRiT interweniuje ws. programu telewizyjnego

Brytyjski regulator rynku Ofcom reaguje na skargę w sprawie programu „Wstydliwe choroby"

Publikacja: 27.05.2014 16:10

Wstydliwe choroby: KRRiT interweniuje ws. programu telewizyjnego

Foto: www.sxc.hu

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęła skarga dotycząca audycji pt. „Wstydliwe choroby" wyemitowanej w programie TLC, w godzinach popołudniowych.

Skarga dotyczyła pokazania w programie intymnych części ciała. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła w tej sprawie działanie współpracując z brytyjskim regulatorem rynku Ofcom.

Ofcom w opublikowanym Ofcom Broadcast Bulletin, nr 247 stwierdził naruszenie przez nadawcę, Discovery Communications Europe Limited, reguły 1.3 Kodeksu „The Ofcom Broadcasting Code".

Uznano, że sceny pokazujące zbliżenia na żeńskie genitalia podczas badania lekarskiego były niewłaściwe dla małoletnich widzów i nie powinny być emitowane o tak wczesnej porze dnia. Regulator uznał także, że ostrzeżenie wyemitowane przed audycją nie było wystarczająco szczegółowe i nie informowało o scenach nagości występujących w programie.

KRRiT skierowała do Ofcomu zapytanie o to, jakie działania zostały podjęte wobec nadawcy. W odpowiedzi brytyjski regulator poinformował, że po interwencji nadawca zdecydował się wycofać audycję z dziennej ramówki. Cykl „Wstydliwe choroby" będzie emitowany w późniejszych godzinach do czasu przygotowania właściwej formuły programowej, która nie będzie zawierała treści nieodpowiednich do emisji w ciągu dnia.

Wobec takiej decyzji nadawcy, Ofcom odstąpił od nałożenia kary, informując KRRiT, że równoległe toczy się inne postępowanie brytyjskiego regulatora wobec nadawcy, Discovery Communications Europe Limited. Sprawa dotyczy emisji audycji „Deadly women" w programie Investigation Discovery. Ofcom w momencie podejmowania decyzji o wymiarze kary w tym postępowaniu, weźmie również pod uwagę  przypadek audycji „Wstydliwe choroby".

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce