1 lipca wchodzi w życie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Wraz z obowiązującymi od 2021 r. przepisami o rodzinnym kredycie mieszkaniowym tworzy rządowy program „Pierwsze mieszkanie”, który ma wspierać w zakupie własnego kąta osoby w wieku do 45 lat.
Kredyt 2 procent na pół miliarda
Nowe przepisy przewidują dwa filary tego programu: oszczędzanie z premią oraz tani, dwuprocentowy kredyt. W obu formach preferencja wynika z państwowych dopłat.
W pierwszej opcji osoba planująca zakup mieszkania będzie mogła wpłacać co miesiąc kwoty od 500 do 2000 zł na specjalne konto mieszkaniowe. Będzie ono wolne od prowizji bankowych.
Czytaj więcej
Prezydent podpisał ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza "bezpieczny kredyt" z dopłatą do rat ze środków budżetu państwa - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ustawa wchodzi w życie 1 lipca.
Kto oszczędzał od trzech do dziesięciu lat i wpłaci pieniądze co najmniej 11 razy w każdym roku, otrzyma premię mieszkaniową. Będzie ona równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Premia ma być naliczana w każdym roku i wypłacana jednorazowo, na koniec okresu oszczędzania. Po tym okresie będzie można ją wydać w ciągu pięciu lat.