Banki żądają pełnomocnictw w formie aktu notarialnego - KNF interweniuje

Komisja Nadzoru Finansowego zainterweniuje ws. niehonorowania przez banki pełnomocnictw udzielanych adwokatom przez ich klientów w formie pisemnej. Banki wymagają pełnomocnictw w formie aktu notarialnego, na co zwróciła uwagę Naczelna Rada Adwokacka.

Aktualizacja: 27.04.2016 10:00 Publikacja: 27.04.2016 09:26

Banki żądają pełnomocnictw w formie aktu notarialnego - KNF interweniuje

Foto: 123RF

W piśmie, skierowanym w grudniu ubiegłego roku do KNF, adw. Rafał Dębowski, sekretarz NRA, zwrócił uwagę na niezgodność takiej praktyki z obowiązującymi przepisami. Należy zwrócić uwagę, iż adwokat, podobnie jak notariusz, ustawowo uprawniony jest do poświadczania za zgodność z oryginałem odpisów dokumentów (art. 4 ust. 1b ustawy prawo o adwokaturze). Przepisy, np. art. 89 k.p.c., dają pewnym kategoriom podmiotów uprawnienie do weryfikowania prawdziwości dokumentów, którymi posługuje się adwokat, ale wyjątków nie można interpretować rozszerzająco. Z całą mocą podkreślić należy, iż w katalogu podmiotów uprawnionych do kwestionowania dokumentów, jakimi posługuje się adwokat w ramach wykonywania swoich obowiązków, nie ma pracownik banków. A skoro przepisy prawa bankowego nie wprowadzają wyższej formy dokumentu pełnomocnictwa, to znaczy że dla zachowania tajemnicy bankowej wystarczającą formą jest forma pisemna. Ta zaś jest zachowana także wtedy, gdy pełnomocnictwo podpisane jest w kancelarii adwokackiej.(...) Naczelna Rada Adwokacka nie może zgodzić się na żadną próbę usprawiedliwiania przypadków, w których odmawia się adwokatowi prawa wykonywania zawodu w oparciu o pełnomocnictwo w formie pisemnej jedynie z powodu tego, że pełnomocnictwo nie zostało sporządzone w obecności pracownika banku.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok