Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Niemieckie SPD w swoim programie wyborczym wyklucza możliwość przekazania pocisków Taurus Ukrainie.
W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w posiedzeniu kolegium rosyjskiego resortu obrony. Poinformował, że wzrosła liczba Rosjan, którzy podpisują kontrakty z Ministerstwem Obrony: w 2023 r. miało być ponad 300 tys. takich osób, w 2024 r. - ponad 430 tys.
Wojna na Ukrainie. Władimir Putin mówi o przełomie
Putin odniósł się też do wojny na Ukrainie, którą Kreml nazywa „specjalną operacją wojskową”. - Chciałbym od razu zauważyć, że mijający rok był przełomowy jeśli chodzi o realizację celów specjalnej operacji wojskowej – powiedział. Dodał, że w 2024 r. Rosja „wyzwoliła” (zajęła) 189 miejscowości.
Czytaj więcej
Prezydent Wołodymyr Zełenski „zdecydowanie, ale uprzejmie” odrzucił propozycję rozmowy telefonicznej z premierem Viktorem Orbánem w sprawie omówienia zawieszenia broni na Boże Narodzenie - stwierdził węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó. Doradca Zełenskiego zaprzecza.
Rosyjski przywódca przekonywał, że sytuacja wojskowo-polityczna na świecie pozostaje „trudna i niestabilna”. W przemówieniu krytykował Zachód - mówił, że obecna administracja USA i władz tzw. kolektywnego Zachodu nie rezygnują z prób utrzymania dominacji. Dodał, że Stany Zjednoczone mieszają się do konfliktu na Ukrainie i wysyłają Kijowowi broń i pieniądze, starając się doprowadzić do strategicznej porażki Rosji. Putin stwierdził też, że państwa NATO zwiększają swe wydatki wojskowe i gromadzą siły w pobliżu Rosji. Zaznaczył, że Rosja z niepokojem obserwuje rozwój i potencjalne rozmieszczenie przez USA rakiet krótkiego i średniego zasięgu. Zadeklarował, że Rosja zniesie ograniczenia dotyczące rozmieszczania własnych pocisków rakietowych, jeśli USA zdecydują się na rozmieszczenie takich pocisków.