Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Niemcy zapowiadają rychły przełom ws. embarga na ropę z Rosji.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Kolumbijczycy będą szkolić Ukrainę z rozminowywania
Eksperci z Kolumbii, która jest partnerem NATO, zostali zaproszeni do przeprowadzenia szkolenia przez Stany Zjednoczone
Czytaj więcej
Zespół kolumbijskich żołnierzy ma udać się do Europy, aby szkolić ukraińskich kolegów w zakresie technik rozminowywania - poinformował minister obrony Kolumbii Diego Molano.
Ukraina nakazała zaoczny areszt Wiktora Janukowycza
Ukraińska prokuratura nakazała aresztowanie zaocznie byłego prezydenta, oskarżonego o zdradę Wiktora Janukowycza.
Czytaj więcej
Ukraina nakazała zaocznie aresztowanie byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, oskarżając go o zdradę stanu.
Zełenski: Przez 3 miesiące wojny Rosja przeprowadziła prawie 1,5 tys. ataków rakietowych na Ukrainę
Wszyscy nasi partnerzy są zgodni, że walka Ukrainy w wojnie z Rosją to obrona wspólnych wartości wszystkich krajów wolnego świata. Naszej wspólnej wolności. A jeśli tak, to mamy prawo liczyć na pełną i pilną pomoc, zwłaszcza broń - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski.
Czytaj więcej
Nie było takiej wojny na kontynencie europejskim od 77 lat. Wojny totalnej, kiedy wróg próbuje zniszczyć jak najwięcej ludzi i infrastruktury - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Interfax: Trybunał w Mariupolu osądzi ukraińskich jeńców z Azowstalu
Przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin powiedział, że wszyscy ukraińscy więźniowie, którzy poddali się w Azowstalu, są przetrzymywani na terytorium DRL i planuje się tam zorganizowanie międzynarodowego trybunału.
Czytaj więcej
W zrównanym z ziemią Mariupolu zostanie zorganizowany pokazowy trybunał, który ma osądzić ukraińskich żołnierzy broniących przez ponad 80 dni zakładów Azowstal.
Niemieckie wizy dla wykwalifikowanych Rosjan
Tak zwana „globalna zgoda na dostęp do rynku pracy”, która dotyczy tylko rosyjskich pracowników niemieckich firm, zarabiających co najmniej 43 992 euro rocznie, potrwa do 30 września - pisze brytyjski "The Guardian".
Czytaj więcej
Niemcy mają złagodzić wymogi wizowe dla wykwalifikowanych pracowników z Rosji, mimo ostrzeżeń wywiadu przed zwiększonym ryzykiem szpiegostwa przemysłowego.
Ukraińska RPO: Ołeksandriwka w obwodzie chersońskim jest drugą Buczą
Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa poinformowała podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos o wstrząsających zbrodniach na tle seksualnym, jakich dopuścili się Rosjanie wobec małych dzieci.
Czytaj więcej
Podczas Forum w Davos ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmiła Denysowa nazwała wieś Ołeksandriwka w obwodzie chersońskim drugą Buczą, Rosjanie dopuszczali się tam przestępstw natury seksualnej nawet na kilkumiesięcznych dzieciach. Niektóre ofiary oprawców zmarły.
Rusza metro w Charkowie. Od 24 lutego pełniło funkcję schronu
O przywróceniu metru jego funkcji poinformował mer miasta Jehor Terechow. Zastrzegł jednak, że w przypadku zagrożenia ludzie mogą się w nim nadal schronić.
Rosyjski dyplomata rezygnuje w proteście przeciwko wojnie. "Skłoniła mnie do tego skala tej katastrofy"
Rosyjskie MSZ stało się moim domem i rodziną. Ale po prostu nie mogę dłużej dzielić tej krwawej, bezmyślnej i absolutnie niepotrzebnej hańby - napisał Boris Bondariew, doradca rosyjskiej misji przy ONZ w Genewie.
Czytaj więcej
Boris Bondariew, radca misji rosyjskiej przy ONZ w Genewie, zrezygnował ze stanowiska w proteście przeciwko "krwawej, bezmyślnej i absolutnie niepotrzebnej hańbie".
Gen. Milley: Od początku wojny siły USA zwiększyły swoją obecność w Europie o 30 proc.
Obecnie na europejskim obszarze działań stacjonuje około 102 000 żołnierzy amerykańskich - powiedział przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA, gen. Mark Milley.
Czytaj więcej
Siły amerykańskie stacjonujące w Europie wzrosły o 30 proc. w porównaniu do stanu sprzed wojny na Ukrainie - przekazał przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA, gen. Mark Milley.
Sekretarz obrony USA: Nowe pakiety pomocy dla Ukrainy
Na zakończenie drugiego spotkania Grupy Kontaktowej Ukrainy jej postanowienia ogłosił Lloyd Austin.
Czytaj więcej
Na zakończenie drugiego, tym razem wirtualnego spotkania Grupy Kontaktowej Ukrainy, sekretarz obrony USA Lloyd Austin poinformował o kolejnych zobowiązaniach podjętych przez poszczególne państwa.
Rosja rozpoczęła szturm na miasto Łyman
Skalę szturmu ilustrują zdjęcia NASA.
Rudenko: Rosja gotowa wrócić do stołu negocjacyjnego
Nie było naszą inicjatywą zamrożenie rozmów, wstrzymanie ich. Jesteśmy gotowi wrócić do negocjacji, gdy tylko Ukraina zajmie konstruktywne stanowisko, przynajmniej zareaguje na zgłoszone przez nas propozycje - mówi wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Rudenko.
Białoruś przedłuża ćwiczenia przy granicy z Ukrainą
Będą trwać co najmniej do 28 maja.
Czytaj więcej
Białoruskie Siły Zbrojne będą kontynuować szkolenia na granicy z Ukrainą co najmniej do 28 maja - pisze Ukraińska Prawda.
Po ataku na Ukrainę wzrosło zainteresowanie zagranicznymi nieruchomościami
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę z miesiąca na miesiąc nastąpił wzrost zainteresowania nieruchomościami za granicą o 81 proc. Zwłaszcza w krajach, które ze względu na położenie geograficzne czy neutralność można uznać za bezpieczne.
Czytaj więcej
Po agresji Rosji na Ukrainę wzrasta zainteresowanie nieruchomościami w krajach najmniej narażonych na destabilizację.
Francuski minister ds. europejskich: Wejście Ukrainy do UE może zająć 15-20 lat
W tym czasie jesteśmy winni Ukraińcom projekt polityczny, do którego będą mogli wejść - powiedział Clément Beaune, minister ds. europejskich we francuskim rządzie.
Czytaj więcej
Nie chcę oferować Ukraińcom żadnych złudzeń ani kłamstw - powiedział francuski minister ds. europejskich Clément Beaune.
Szef OUBZ: Rozszerzenie NATO to wylęgarnia napięć
Rozszerzenie NATO doprowadzi do narastających napięć i w żaden sposób nie pomoże zapewnić bezpieczeństwa jego członkom – powiedział Stanisław Zaś, sekretarz generalny Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ)
Czytaj więcej
Teraz OUBZ jest organizacją międzynarodową znakomitą i całkiem skuteczną - powiedział Stanisław Zaś, przewodniczący Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.
Putin zapowiada "rozmowę z Zachodem"
Miałaby dotyczyć rzeczywistych przyczyn wzrostu cen paliw i energii oraz inflacji.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji zapowiedział "poważną rozmowę" z państwami Zachodu po sugestii Łukaszenki, że jest obwiniany za wzrost inflacji i cen paliw i energii.
Kim są wyżsi oficerowie dowodzący wojskami rosyjskimi w Ukrainie?
Jedna trzecia ma długi, część nie płaci alimentów, część miała kłopoty z prawem, jedynie co czwarty brał wcześniej udział w jakiejś operacji wojennej – dziennikarze śledczy z rosyjskiej grupy „Projekt” prześwietlili wyższych oficerów dowodzących wojskami rosyjskimi w Ukrainie.
Czytaj więcej
Kim są oficerowie dowodzący rosyjską inwazją na Ukrainę? Ile zarabiają i jaki mają majątek? Dziennikarze z rosyjskiej grupy śledczej „Projekt” stworzyli listę oficerów wysłanych na wojnę, dotarli też do informacji o ich dochodach – a także o długach.
Ukraiński parlamentarzysta: Sytuacja w obwodzie charkowskim staje się napięta
Obecnie sytuacja w obwodzie charkowski, na kierunku słobodzkim, pozostaje napięta - poinformował Fedir Wenisławski, ukraiński parlamentarzysta, członek komisji ds. bezpieczeństwa narodowego w Radzie Najwyższej (parlamencie Ukrainy). Wenisławski podkreślił, że na kierunku tym Rosjanie przegrupowywali swoje siły i zasoby od blisko dwóch tygodni. - Wróg rozmieścił tam rezerwy z obwodu biełgorodzkiego (...) po przegrupowaniu sił i zasobów, które trwało 10 dni, niemal dwa tygodnie - mówił parlamentarzysta. Ponadto, jak dodał Wenisławski, siły rosyjskie wznowiły natarcie na Słowiańsk, w obwodzie donieckim.
Co chciał osiągnąć Mateusz Morawiecki, bijąc w lojalnego sojusznika z NATO - zastanawia się Krzysztof A. Kowalczyk
Co miał na myśli premier, bijąc w kraj, który właśnie ma się stać jednym z naszych największych dostawców gazu ziemnego (po rezygnacji z importu z Rosji i uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe)? - pisze w komentarzu Krzysztof A. Kowalczyk.
Czytaj więcej
Ki diabeł podkusił premiera Mateusza Morawieckiego, by właśnie teraz uderzyć w sojusznika z NATO, który ma się stać jednym z głównych dostawców gazu dla Polski?
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego: Po wybuchu wojny miała miejsce próba zamachu na Putina
Kirił Budanow, stojący na czele Dyrektoriatu Wywiadu Wojskowego Ministerstwa Obrony Ukrainy, w rozmowie z "Ukraińską Prawdą" stwierdził, że już po wybuchu wojny na Ukrainie doszło do próby zamachu na prezydenta Rosji, Władimira Putina. Próba ta miała mieć miejsce ok. dwóch miesięcy temu, na Kaukazie. Budanow podkreślił, że sprawa ta nie była nagłaśniana, ale próba taka "miała miejsce".
Łukaszenko zarzuca Polsce i NATO chęć rozczłonkowania Ukrainy
- Ich strategia odnosi się też do zachodniej Białorusi. Dlatego jesteśmy zaalarmowani. Tak jak mówiłem, Ukraińcy będą musieli prosić nas, byśmy przeciwdziałali oddzielenia zachodniej części (kraju) i innych części od Ukrainy. Moje stanowisko w tej sprawie znacie. To nie są nasze problemy. To są ich problemu, które będą musieli rozwiązać - stwierdził białoruski przywódca.
Czytaj więcej
Aleksandr Łukaszenko, który spotyka się w Soczi z Władimirem Putinem stwierdził, że Zachód chce "rozczłonkować Ukrainę".
Gdy Australia zacznie wygaszać wydobycie węgla może dojść do gospodarczego zbliżenia Rosji z Chinami
Energetyczne wybory Canberry mogą wpłynąć na zacieśnianie więzi między krajami autorytarnymi, pogłębiając napięcie ze światem Zachodu i wartościami, które reprezentuje. Chyba że Pekin i Moskwa zdecydują się na przejście z wysokoemisyjnych gospodarek zasilanych „brudną” energią, na niskoemisyjne. Ale szanse na to wydają się dziś bliskie zeru - pisze w komentarzu Hubert Salik.
Czytaj więcej
W obecnym globalnym układzie sił zapowiedź odejścia od paliw kopalnych przez największego eksportera węgla na świecie niesie ze sobą konsekwencje natury geopolitycznej. Polityka klimatyczna nowego australijskiego rządu może prowadzić do groźnego zbliżenia Moskwy i Pekinu.
Putin: Rosyjska gospodarka godnie radzi sobie z sankcjami
- Rosyjska gospodarka wytrzymuje cios, w postaci sankcji, znosi go bardzo godnie - powiedział prezydent Rosji rozpoczynając spotkanie z Aleksandrem Łukaszenką. Jak dodał "wszystkie wskaźniki makroekonomiczne na to wskazują". Putin przyznał, że "wszystko nie jest proste, wszystko wymaga specjalnej uwagi i specjalnych wysiłków ze strony gospodarki i rządu". - Całościowo te wysiłki przynoszą pozytywny efekt - podkreślił.
Rosyjski dyplomata przy ONZ podał się do dymisji
"Nigdy tak bardzo nie wstydziłem się swojego kraju" - napisał Boris Bondariew, rosyjski radca przy ONZ, który podał się do dymisji.Organizacja UN Watch wzywa pozostałych rosyjskich dyplomatów w ONZ i na całym świecie, by poszli za jego przykładem.
Rosjanie w ciągu doby ostrzelali 49 miejscowości w Donbasie
Informację na ten temat zamieszcza Dowództwo Operacji Sił Połączonych na swoim profilu na Facebooku. Z komunikatu wynika, że z powodu ostrzału zginęło dziewięć osób, a 11 zostało rannych, W ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie zniszczyli 138 budynków mieszkalnych i co najmniej 17 innych budynków, w tym szkołę, internat, placówkę ochrony zdrowia, dwa magazyny z produktami rolnymi, sklep i budynek sądu oraz gazociąg.
Wiceszef MSZ Rosji: Moskwa gotowa wrócić do negocjacji z Kijowem
Andriej Rudenko mówił, że Rosja wróci do rozmów z Ukrainą, gdy Kijów "wykaże się konstruktywną postawą i odpowie na propozycje przedstawione przez Moskwę". - Nie było naszą inicjatywą zamrożenie negocjacji na obecnym etapie. Będziemy gotowi do nich wrócić kiedy tylko Ukraina wykaże się konstruktywną postawą i przynajmniej zareaguje na dokumenty, jakie przekazaliśmy - stwierdził wiceszef MSZ Rosji.
Pieskow: Groźba głodu na świecie to nie wina Rosji lecz sankcji
- Strona rosyjska nie przeszkadza Ukrainie w eksportowaniu zboża koleją do Polski. Z tamtej strony jadą eszelony z bronią. Nikt nie przeszkadza w eksportowaniu zboża tymi samymi eszelonami - stwierdził rzecznik Kremla.
Czytaj więcej
Źródłem groźby głodu na świecie nie jest Rosja, ale sankcje, które na nią nałożono - przekonywał na konferencji prasowej rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Zełenski w Davos: 87 osób zginęło w nalocie na Desnę
W ubiegłotygodniowym ataku powietrznym na miasteczko Desna, w obwodzie czernihowskim, zginęło 87 osób - powiedział występując przed uczestnikami Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. W ubiegłym tygodniu ukraińskie władze informowały o ośmiu ofiarach tego ataku.
Zełenski w Davos: To moment, w którym decyduje się czy brutalna siła będzie rządzić światem
Prezydent Ukrainy stwierdził, że "setki milionów cywilów" w świecie demokratycznym wywierają presję na swoje rządy, by te "ograniczyły lub wstrzymały relacje z agresorem, Rosją". - Nawet mimo tego, że Rosja rozpoczęła wojnę na Ukrainie w 2014 roku, jesteśmy wdzięczni za to poparcie - podkreślił.
Czytaj więcej
Ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski, występując za pomocą wideołącza na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos stwierdził, że wojna na Ukrainie "zdecyduje czy światem będzie rządzić brutalna siła".
Rosja szykuje kontrsankcje transportowe
Kreml zamierza wprowadzić zakaz wjazdu do Rosji unijnym przewoźnikom samochodowym. Wcześniej na takie działania odwetowe nie godziły się rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu, Ministerstwo Rolnictwa i Federalna Służba Celna, obawiając się odcięcia kraju od towarów.
Czytaj więcej
Zamierzają wprowadzić zakaz wjazdu do Rosji unijnym przewoźnikom samochodowym.
ONZ: Od początku wojny z Ukrainy wyjechało ponad 6,5 mln osób
Z danych Biura Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) wynika, że Ukrainę opuściło od początku wojny 6 538 998 osób, z czego większość przekroczyła granicę Ukrainy z Polską.
Kreml oskarża "ukraińskich nacjonalistów" o próbę zabicia szefa kolaboracyjnych władz Enerhodaru
- Jeśli chodzi o terrorystyczny atak w Enerhodarze, nacjonalistyczne elementy sięgają po takie metody - mówił Dmitrij Pieskow. Pieskow zapowiedział, ze w związku z próbą zamachu na Andrija Szewczyka rosyjska armia "musi wprowadzić środki prewencyjne, które uniemożliwią powtórzenie się takich aktów terroru". - Elementy nacjonalistyczne nadal działają. To powód tej operacji - walka z tymi elementami - powiedział rzecznik Kremla.
Sąd w Kijowie skazał rosyjskiego sierżanta na dożywocie
21-letni Wadim Sziszimarin został skazany na dożywocie za zastrzelenie na Ukrainie 62-letniego, nieuzbrojonego cywila.
Czytaj więcej
Sierżant rosyjskiej armii, 21-letni Wadim Sziszimarin, został skazany na dożywocie za zbrodnię wojenną, której dopuścił się na Ukrainie.
Miasto Awdijwka w obwodzie donieckim przez całą noc ostrzeliwane przez Rosjan
Informację na ten temat przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. "Awdijiwka znajdowała się pod ostrzałem wroga przez całą noc. Wieczorem Rosjanie ostrzelali miasto z artylerii. Co najmniej 20 domów i przedszkole zostały uszkodzone. Nad ranem Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na starsze dzielnice miasta. Skutki ataku są obecnie ustalane. Co najmniej trzech cywilów zostało rannych" - napisał Kyryłenko.
W nocy Rosjanie ostrzelali miasteczko w obwodzie sumskim
Przez całą noc Rosjanie ostrzeliwali Białopole, miasteczko w obwodzie sumskim i jego okolice. Uszkodzone zostały domy, nie ma informacji o ofiarach - poinformował Dmytro Żywicki, gubernator obwodu sumskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram. "Rosjanie wystrzeliwali rakiety ze swojego terytorium, prowadzili ostrzał z użyciem artylerii samobieżnej i dokonali uderzenia z powietrza ok. 1 w nocy" - napisał Żywicki na Telegramie. Według gubernatora obwodu sumskiego w wyniku ostrzału uszkodzonych zostało co najmniej 11 domów.
Lider separatystów: Obrońcy Azowstalu staną przed trybunałem
Denis Puszylin, przywódca prorosyjskich separatystów z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, istniejącej na terytorium Donbasu poinformował, że ukraińscy żołnierze, którzy bronili zakładów Azowstal w Mariupolu, będą sądzeni przed sądami samozwańczej republiki - informuje agencja Interfax. - Więźniowie z Azowstalu są przetrzymywani na terenie Donieckiej Republiki Ludowej - poinformował Puszylin. - Planowane jest zorganizowane międzynarodowego trybunału na terytorium republiki - dodał. Puszylin nie powiedział jakie zarzuty mogą usłyszeć żołnierze broniący zakładów Azowstal.
Łukaszenko: Białoruś nigdy nie była inicjatorem żadnej wojny, ani konfliktu. Ale nie jesteśmy też zdrajcami
"Szczerość i przyzwoitość w stosunkach międzynarodowych są dla nas ważne. Nasze stanowisko głosi, że obawy każdego kraju, niezależnie od tego czy to kraj zajmujący 1/8 powierzchni świata czy jest to państwo wyspiarskie, muszą być wysłuchane. Dlatego Białoruś szczerze i niezmiennie opowiada się za szybkim pojednaniem" - pisze Aleksandr Łukaszenko w liście do sekretarza generalnego ONZ.
Czytaj więcej
Białoruski przywódca, Aleksandr Łukaszenko oświadczył, że Białoruś jest zainteresowana szybkim porozumieniem na Ukrainie. Łukaszenko, w liście do sekretarza generalnego ONZ, Antonio Guterresa, określił Białoruś mianem państwa "uczciwego i przyzwoitego".
W internecie pojawiły się zdjęcia pokazujące skutki nocnego ostrzału Awdijiwki
W nocy Rosjanie wystrzelili dwie rakiety w kierunku miasta Korosteń
O ostrzale rakietowym miasta w obwodzie żytomierskim poinformował Witalij Buneczko, gubernator obwodu żytomierskiego. "Około drugiej i około czwartej w nocy doszło do eksplozji w mieście Korosteń. O czwartej - zaatakowana została infrastruktura kolejowa" - poinformował Buneczko. W wyniku nocnego ostrzału nikt nie został ranny.
Gubernator obwodu ługańskiego: Rosjanie wszystko niszczą
Serhij Haidai mówił, że przeciwko ukraińskiej armii walczy w obwodzie ługańskim "pewna liczba zdrajców - orków z Ługańskiej Republiki Ludowej". - Oni znają dobrze teren, co bardzo komplikuje sytuację. Znają wszystkie drogi, mosty, rozumieją, że pozostała już tylko jedna droga prowadząca do Siewierodoniecka. Ta droga jest stale ostrzeliwana co komplikuje sytuację jeśli chodzi o ewakuację i dostaw pomocy humanitarnej.
Czytaj więcej
Sytuacja w obwodzie ługańskim pozostaje trudna, ponieważ rosyjska armia czyni wszelkie wysiłki, by zająć cały obwód ługański - powiedział w nagraniu umieszczonym na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai.
Polska rozwiązała umowę na dostawy gazu z Rosji
Rosja straciła kolejny szlak dostaw swojego gazu na teren Unii. Polski rząd przed terminem rozwiązał umowę na dostawy gazu z Rosji i porozumienie ws. budowy systemów gazociągów do tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium RP.
Czytaj więcej
Polski rząd przed terminem rozwiązał umowę na dostawy gazu z Rosji i porozumienie ws. budowy systemów gazociągów do tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium RP. Tranzyt do Niemiec wciąż jest możliwy, ale tylko po otrzymaniu wniosku na przesył od Gazpromu.
Rosjanie podali dane o stratach ukraińskiej armii
Jak poinformował rzecznik resortu obrony Rosji Ukraina, od początku wojny, miała stracić 177 samolotów, 125 śmigłowców, 990 bezzałogowych statków powietrznych, 319 zestawów przeciwlotniczych, 3 226 czołgi i pojazdy opancerzone, 421 wyrzutnie rakiet, 1 643 zestawy artyleryjskie i moździerze oraz 3 106 innych pojazdów wojskowych.
Krążownik Admirał Makarow dołączył do zgrupowania rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym
Rzecznik obwodowej administracji cywilno-wojskowej obwodu odeskiego, Serhij Bratczuk, poinformował, że rosyjski krążownik Admirał Makarow dołączył do zgrupowania rosyjskich okrętów, które przegrupowują się na Morzu Czarnym. "Chociaż syreny wyły przez całą noc w Odessie i na terenie obwodu odeskiego, nie stwierdzono żadnego ostrzału. Wróg stara się umocnić się na Wyspie Węży na Morzu Czarnym przerzucając tam odpowiedni sprzęt, w tym przede wszystkim systemy obrony przeciwlotniczej" - pisze Bratczuk na swoim kanale w serwisie Telegram. Bratczuk dodał, że ma nadzieję iż krążownik Admirał Makarow podzieli los krążownika Moskwa.
Sondaż w Rosji: Większość Rosjan uważa, że ceny rosną szybciej niż zwykle
Jeśli chodzi o oczekiwania badanych dotyczące kolejnego miesiąca - 20 proc. ankietowanych uważa, że ceny będą rosły szybciej niż dotychczas. 32 proc. badanych sądzi, że ceny będą rosły w normalnym tempie, a 14 proc. jest zdania, iż tempo wzrostu cen zwolni. Taki sam odsetek ankietowanych uważa, że ceny w Rosji przyszłym miesiącu nie zmienią się.
Czytaj więcej
77 proc. Rosjan doświadczyło w ostatnim miesiącu szybszego niż zazwyczaj wzrostu cen podstawowych produktów, dóbr i usług - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez rosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM).
Duda chce, by Polskę i Ukrainę połączył traktat wzorowany na Traktacie Elizejskim
Prezydencki minister Jakub Kumoch mówił, że traktat taki "mógłby być wzorowany na Traktacie Elizejskim", czyli traktacie o przyjaźni między Francją a Niemcami z 1963 roku. Jak mówił Kumoch taki traktat między Polską a Ukrainą miałby określać "jak często się odwiedzamy, jak często robimy konsultacje na różnych szczeblach". Dodał, że traktat taki "tworzyłby takie powiązania, pajęczynę powiązań między dwoma państwami".
Czytaj więcej
Jest idea prezydenta Andrzeja Dudy, aby Polska i Ukraina zawarły nowy traktat i na nowo zdefiniowały swoje relacje - mówił w rozmowie z RMF FM Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta.
WHO: 248 ataków na placówki ochrony zdrowia na Ukrainie od 24 lutego
Jak podaje WHO w ostatnim czasie potwierdzono kolejnych 30 ataków na placówki ochrony zdrowia na Ukrainie. Od 24 lutego do 19 maja takich ataków miało być 248. W atakach tych zginęło 75 osób, a 59 zostało rannych.
Ukraińscy spadochroniarze rozbili jednostkę rosyjskiej dywizji
Dowództwo ukraińskich Sił Powietrzno-Desantowych informuje na swoim profilu na Facebooku, że żołnierze ukraińskiej 80. Samodzielnej Brygady Powietrzno-Desantowej z Lwowa rozbili jednostkę rosyjskiej 76. Gwardyjskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej z Pskowa, niszcząc dwa pojazdy bojowe i zabijając 14 rosyjskich żołnierzy.
W nocy aktywna była obrona przeciwlotnicza na terenie obwodu kurskiego w Rosji
Andriej Lisman stojący na czele władz rejonu rylskiego w obwodzie kurskim poinformował, że w nocy na terenie obwodu aktywna była obrona przeciwlotnicza. "System obrony przeciwlotniczej rosyjskiej armii nie pozwolił na prowokację" ze strony ukraińskiej - napisał Lisman na swoim kanale w serwisie Telegram. Jak dodał "wszystkie cele powietrzne zostały wykryte i zniszczone".
Niemcy chcą embargo na ropę z Rosji - z Węgrami lub bez
Minister gospodarki Niemiec, Robert Habeck wyraził rozczarowanie tym, że UE nie porozumiała się jeszcze ws. embargo na ropę z Rosji. Habeck dodał, że Niemcy są gotowi wprowadzić takie embargo bez udziału w nim Węgier, aby przyspieszyć jego wprowadzenie. - Jeśli przewodnicząca Komisji Europejskiej powie, że robimy to w 26 państw, bez Węgier, to jest to ścieżka, którą zawsze wspierałem - powiedział Habeck w rozmowie z niemieckim radiem. - Ale muszę usłyszeć to od UE - dodał.
Polska wypowiedziała Rosji umowę dotyczącą gazociągów
Minister Anna Moskwa poinformowała, że 13 maja polski rząd przyjął uchwałę ws. wypowiedzenia porozumienia z Rosją o budowie systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu z Rosji
Od początku wojny zginęło prawie 30 tysięcy rosyjskich żołnierzy
Od 24 lutego rosyjskie wojsko straciło już około 29 200 żołnierzy, w tym około 150 w ciągu ostatniej doby, a także m.in. 1293 czołgi - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu ubiegłego dnia Rosjanie stracili m.in. 8 czołgów, 25 pojazdów opancerzonych, 5 systemów artylerii, 12 pojazdów i cystern, 3 rakiety manewrujące oraz 6 dronów.
Nowe dane Straży Granicznej
Od 24.02 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,551 mln osób.
Z Polski do Ukrainy w tym samym okresie odprawiono 1,506 mln osób.
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon krzyworoski
O ostrzale rejonu położonego w granicach obwodu dniepropietrowskiego poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram Walentyn Rezniczenko, gubernator obwodu dniepropietrowskiego. "Poprzednia noc była ciągnącym się bez końca alarmem powietrznym. W większości rejonów wszystko było w porządku. W rejonie krzyworoskim doszło do ostrzału. Wróg uderzył dwukrotnie, z użyciem wyrzutni rakiet Huragan w rejonie Apostołowa" - napisał Rezniczenko. Jak dodał z wstępnych ustaleń wynika, że nikt nie został ranny.
Kukiz mówi o "polsko-ukraińskiej federacji dusz"
- To bardzo ważne, by nie poddawać się euforii i kuluarowo rozmawiać ze wszystkimi środowiskami, nie pomijać żadnego i doprowadzić do tego, by te relacje polsko-ukraińskie zostały znormalizowane na pierwszym etapie, a na drugim etapie, by powstała nieformalna federacja, federacja dusz - mówił w Polsat News Paweł Kukiz.
Czytaj więcej
- Ukraina wykazała ogromną determinację przy chęci pohamowania Ruskich, ale nie zmienia to faktu, że Rosjanie zajmują potężną, bardzo dużą część terytorium - mówił w rozmowie z Polsat News Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja straciła na Ukrainie 29,2 tys. żołnierzy, 1 293 czołgi, 3 166 pojazdów opancerzonych, 604 zestawy artyleryjskie, 201 wyrzutni rakiet, 93 zestawy przeciwlotnicze, 204 samoloty, 170 śmigłowców, 476 bezzałogowych statków powietrznych, 110 pocisków manewrujących, 2 206 pojazdów wojskowych (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych, 43 jednostki sprzętu specjalnego.
Stan wojenny na Ukrainie przedłużony do 23 sierpnia
Rada Najwyższa poparła przedłużenie po raz trzeci stanu wojennego obowiązującego na Ukrainie od 24 lutego. Stan wojenny ma obowiązywać w kraju do 23 sierpnia. Przedstawiciel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Sądzie Konstytucyjnym tłumaczył, że stan wojenny zostanie przedłużony o 90 dni ponieważ "kontrofensywa zajmuje więcej czasu niż obrona. W czasie stanu wojennego z Ukrainy nie mogą wyjeżdżać mężczyźni w wieku 18-60 lat.
Brytyjski resort obrony: Rosja straciła na Ukrainie tylu żołnierzy ilu straciła w Afganistanie
"W ciągu pierwszych trzech miesięcy 'specjalnej operacji wojskowej' Rosja prawdopodobnie poniosła podobne straty, jakie poniósł Związek Radziecki w ciągu dziewięciu lat wojny w Afganistanie" - podaje brytyjski resort obrony w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie. Jak czytamy tak wysokie straty są efektem połączenia "słabej taktyki, ograniczonego wsparcia z powietrza, braku elastyczności i podejścia dowódców, które umacnia porażki i prowadzi do powtarzania błędów".
W Mariupolu dzieci uczą się dziś tylko języka rosyjskiego, historii Rosji i matematyki
Takie informacje przekazała rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy, Lyudmiła Denisowa.
Czytaj więcej
Rosjanie zamierzają zrusyfikować proces edukacyjny w Mariupolu od nowego roku szkolnego, zgodnie ze swoimi standardami - podała na swoim kanale w serwisie Telegram rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy, Lyudmiła Denisowa.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Maleje intensywność działań na południu Ukrainy
"W wyniku strat poniesionych w czasie walk Rosjanie musieli sięgnąć do magazynów po czołgi T-62, aby uzupełnić nimi rezerwowe batalionowe grupy taktyczne, które są formowane w celu wysłania na Ukrainę" - podaje ukraiński Sztab Generalny.
Czytaj więcej
"Rosyjski wróg kontynuuje ataki rakietowe i naloty na terytorium Ukrainy. Zwiększa intensywność używania lotnictwa w celu niszczenia infrastruktury krytycznej w miejscowościach w rejonie prowadzenia walk" - głosi najnowszy komunikat Sztabu Generalnego armii Ukrainy.
Nowozelandczycy będą szkolić Ukraińców w Wielkiej Brytanii
Premier Nowej Zelandii, Jacinda Ardern, poinformowała w poniedziałek, że jej kraj wyśle dodatkowych 30 członków sił zbrojnych do Wielkiej Brytanii, aby wesprzeć szkolenie ukraińskich żołnierzy. - Żołnierze będą stacjonować w Wielkiej Brytanii do końca lipca - poinformowała Ardern. - Będą szkolić ukraińskich żołnierzy z używania haubic L-119 - dodała nowozelandzka premier. Już wcześniej do Wielkiej Brytanii przyjechało 66 żołnierzy z Nowej Zelandii, którzy biorą udział w szkoleniu ukraińskich żołnierzy.
MSWiA: Wpłynęło 29 wniosków o wydanie zgody na służbę na Ukrainie
Wydano 14 decyzji pozytywnych oraz cztery odmowne. Od 23 kwietnia, gdy weszła w życie ustawa o obronie ojczyzny, organem władnym do wydawania decyzji stało się MON, które wcześniej decydowało tylko o byłych żołnierzach. Resort obrony nie opowiedział na nasze pytania. Na początku maja informował, że wpłynęło do niego 12 wniosków, a wydano tylko jedną decyzję pozytywną.
Czytaj więcej
Kodeks karny przewiduje od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia za służbę w obcym wojsku bez zgody właściwego organu. I właśnie z taką odpowiedzialnością karną muszą liczyć się Polacy, którzy narażają życie, broniąc Ukrainy przed rosyjską inwazją. Żeby było inaczej, musiałyby zmienić się przepisy. Nie chce tego jednak PiS.
Wolontariusze z Rosji pomagają w Polsce uchodźcom z Ukrainy
Georgij Nurmanow to Rosjanin rodem z Omska na Syberii, lider grupy rosyjskich wolontariuszy. Trafili różnymi drogami do Polski i zamieszkali w Medyce przy ukraińskiej granicy. Pomagają uchodźcom i wszystkim, którzy potrzebują pomocy w związku z wojną, nie tylko bezdomnym psom. Inicjatywę nazwano Russians For Ukraine (Rosjanie dla Ukrainy), a ich formalnym partnerem jest Fundacja WOT, też założona przez Rosjan. – I to jeszcze przed powstaniem Wojsk Obrony Terytorialnej, a „wot” to nasze rosyjskie słowo „oto”. Wot, takaja istorija – puszcza oko Georgij.
Czytaj więcej
Nienawidzą reżimu Władimira Putina. Pomagają uchodźcom z Ukrainy. Ale polskie władze zaczynają patrzeć niechętnie na rosyjskich wolontariuszy.
Prezydent Andrzej Duda wrócił z Ukrainy
Ukraińska Rada Bezpieczeństwa i Obrony: Kampania Kremla wymierzona we współpracę polsko-ukraińską
„Polska chce podstępnie przejść na stronę Rosji, by anektować zachodnią część Ukrainy” – pod takim hasłem ma być prowadzona, według strony ukraińskiej, ta kampania.
Czytaj więcej
Prezydent Duda chce nowej umowy o dobrym sąsiedztwie z Ukrainą, a prezydent Zełenski – specjalnego statusu dla Polaków.
Jake Sullivan: Rosjanie nie zakłócą dostaw broni dla Ukrainy
Według doradcy Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego stworzony został "zróżnicowany i odporny łańcuch dostaw broni na Ukrainę".
Czytaj więcej
Doradca prezydenta Joe Bidena, ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, mówił w niedzielę wieczorem na konferencji prasowej, że rosyjskie próby zakłócenia dostaw broni na Ukrainę nie mają znaczącego wpływu na pomoc wojskową, jaką Ukrainie dostarczają USA.
W walkach na południu Ukrainy zginęło w niedzielę co najmniej 55 Rosjan
Dane takie przekazuje na swoim profilu na Facebooku Dowództwo Operacyjne "Południe". "Wróg znacząco nie zmienił swojej taktyki na linii kontaktu w obwodach mikołajowskim i chersońskim. Tak jak dotychczas, nie mając szans, by posunąć się naprzód, Rosjanie umacniają się na swoich pozycjach i próbują prowadzić zwiad powietrzny" - głosi komunikat. "W wyniku działań podejmowanych przez nasze jednostki rakietowe i artyleryjskie, a także lotnictwo, wróg stracił ponad 55 Raszystów i kilka pojazdów opancerzonych. Ostateczna liczba (rosyjskich strat - red.) jest jeszcze ustalana" - przekazuje Dowództwo Operacyjne "Południe". Ukraińcy mieli też zestrzelić bezzałogowy statek powietrzny nad obwodem chersońskim.
CNN rozmawiał z rosyjskim oficerem, który zrezygnował z udziału w wojnie
Oficer twierdzi, że nie był jedynym żołnierzem, który nie rozumiał dlaczego Rosjanie dokonali inwazji na Ukrainę. Ale - jak dodaje - nastroje poprawiła zapowiedź wypłaty premii bojowych. - Niektórzy reagowali na to w taki sposób: "jeszcze 15 dni i spłacę pożyczkę" - wspomina.
Czytaj więcej
- Byliśmy brudni i zmęczeni. Wokół ginęli ludzie. Nie chciałem czuć się częścią tego, ale byłem częścią tego - mówi CNN rosyjski oficer, który brał udział w inwazji na Ukrainę i który, w pewnym momencie, miał udać się do swojego dowódcy i zrezygnować ze służby.
ONZ: Ponad 100 mln osób na świecie musiało uciekać ze swoich domów
Z danych przekazanych w poniedziałek przez Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), Filippo Grandiego wynika, że - m.in. w związku z wojną na Ukrainie - liczba osób uciekających z domów przed przemocą, konfliktami, prześladowaniami i łamaniem praw człowieka, po raz pierwszy w historii prowadzenia takich statystyk przekroczyła 100 milionów. Oprócz konfliktu na Ukrainie przyczyniły się do tego konflikty trwające m.in. w Etiopii i Demokratycznej Republice Konga.
Zełenski: Chciałbym, aby braterstwo między Ukraińcami a Polakami trwało wiecznie
Mówiąc o stosunkach polsko-ukraińskich prezydent Ukrainy opisał je jako "wreszcie całkowicie wolne od kłótni i dziedzictwa starych konfliktów". - To osiągnięcie - historyczne osiągnięcie dla naszego narodu - stwierdził
Czytaj więcej
W swoim najnowszym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, ogłosił "historyczną" decyzję o ustanowieniu wspólnej kontroli celnej na granicy Polski z Ukrainą.
W ciągu tygodnia Rosjanie stracili w Donbasie 43 czołgi
Dane takie podaje na swoim profilu na Facebooku Dowództwo Operacji Sił Połączonych. Z jego komunikatu wynika, że w ciągu tygodnia Ukraińcy odparli w Donbasie 84 ataki wroga. W czasie odpierania ataków zniszczony został jeden zestaw obrony przeciwlotniczej, 43 czołgi, 20 zestawów artyleryjskich, 79 bojowych wozów piechoty, siedem innych pojazdów opancerzonych i 34 inne pojazdy. Nad Donbasem zestrzelono też dwa rosyjskie samoloty i 18 bezzałogowych statków powietrznych.
Ukraińska armia odparła w Donbasie 11 ataków w ciągu doby
Dowództwo Operacji Sił Połączonych podaje na swoim profilu na Facebooku, że Rosjanie nadal ostrzeliwują ukraińskie pozycje "wzdłuż całej linii obrony" z użyciem "lotnictwa bojowego, wyrzutni rakiet, artylerii, czołgów i moździerzy. Celami ataków są m.in. elementy infrastruktury cywilnej i obszary mieszkalne. W ciągu doby Rosjanie ostrzelali w obwodach donieckim i ługańskim 45 miejscowości uszkadzając lub niszcząc 116 obiektów cywilnych, w tym 106 domów mieszkalnych. W wyniku ostrzału zginęło co najmniej siedmiu cywilów a ośmiu zostało rannych - dane te pochodzą wyłącznie z obwodu donieckiego, dane z obwodu ługańskiego nadal są zbierane. Ukraińska armia odpierając 11 ataków zniszczyła sześć rosyjskich czołgów, 10 bojowych wozów piechoty, sześć innych pojazdów (dwa transportujące amunicję), a jednostki obrony przeciwlotniczej zestrzeliły myśliwiec Su-25 i bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10.
Obwód kijowski: Zneutralizowano ok. 10 tys. niewypałów i min
"Saperzy z Gwardii Narodowej, którzy wciąż prowadzą rozminowywanie obwodu kijowskiego, zneutralizowali ok. 10 tys. ładunków wybuchowych. W ostatnich dniach saperzy znaleźli kilkaset sztuk niewypałów pozostawionych przez rosyjskich okupantów" - czytamy na kanale ukraińskiego MSW w serwisie Telegram. MSW Ukrainy podaje, że saperzy znaleźli m.in. amunicję "zakazaną przez Konwencję Genewską".