Aktualizacja: 27.08.2019 06:43 Publikacja: 27.08.2019 05:17
Izraelscy żołnierze na pograniczu z Libanem
Foto: AFP
Po tym jak w niedzielę dwa izraelskie drony rozbiły się na przedmieściach stolicy Libanu, Bejrutu, a kilka godzin później lotnictwo Izraela miało zaatakować cele związane z Frontem Wyzwolenia Palestyny na południu Libanu, prezydent tego kraju, Michel Aoun oświadczył, że Liban "ma prawo się bronić" i porównał ataki izraelskich dronów do "deklaracji wojny".
- To co się zdarzyło było podobne do deklaracji wojny, która pozwala nam realizować prawo do obrony naszej suwerenności - oświadczył prezydent Libanu. - Jesteśmy narodem pragnącym pokoju, nie wojny, ale nie zaakceptujemy, by ktoś groził nam wojną - dodał.
Premier Izraela Beniamin Netanjahu oświadczył, że izraelskie siły zbrojne wznowią walki w Strefie Gazy, jeśli do soboty Hamas nie wypuści zakładników. Wcześniej podobne ultimatum postawił Palestyńczykom prezydent USA Donald Trump, który chce wysiedlić palestyńską ludność
Podczas rozmów pokojowych Ukraina jest gotowa zaproponować Rosji wymianę terytoriów - przekazał Wołodymyr Zełenski. W wywiadzie dla brytyjskiego „The Guardian” prezydent Ukrainy ujawnił, że jego współpracownicy starają się doprowadzić do jego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
Szlomo Mansour, uważany za najstarszego zakładnika wciąż przebywającego w Gazie, został uznany za zmarłego. Władze Izraela stwierdziły, że w rzeczywistości został zabity w ataku Hamasu 7 października 2023 r., a jego ciało przewieziono razem z zakładnikami.
Wojna na Ukrainie musi się skończyć - to zdanie pada podczas niemal każdej wizyty ukraińskich oficjeli na Zachodzie. Na jakich warunkach? Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 2022 roku, a rozwiązanie konfliktu stało się jedną z wyborczych obietnic nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, który powołał specjalnego wysłannika ds. Rosji i Ukrainy, Keitha Kellogga. Już wiadomo, że zbliżająca się Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa nie będzie tym forum, na którym pojawi konkretny plan.
„Poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie, a naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan najwyższej gotowości” - przekazało w godzinach porannych polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. To efekt ataków Rosji na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja wypuściła z kolonii karnej Marka Vogela, pracownika ambasady USA, skazanego na 14 lat więzienia za przemyt narkotyków.
Czy Europejczykom się to podoba, czy nie, Donald Trump już teraz wpływa na politykę Unii Europejskiej – pisze Paweł Zerka, analityk ECFR, omawiając najświeższe badania tego think tanku.
Jedna czwarta obywateli krajów UE widzi w Rosji sojusznika albo niezbędnego partnera. A nawet w państwach, których rządy popierają Kijów, wielu obywateli nie uważa Ukrainy za część Europy.
Donald Trump podpisał rozporządzenie, w którym nakazuje amerykańskim agencjom rządowym bliską współpracę z Elonem Muskiem w działaniach, które mają na celu zmniejszenie zatrudnienia w administracji USA.
Przemalowani, podzieleni, warczą na siebie jak psy. Dokładnie tak wygląda środowisko sędziowskie.
Rząd zapowiada, że wydatki na inwestycje w drogi, kolej, porty czy energetykę sięgną w tym roku setek miliardów złotych. Ma to dać przełom w gospodarce. Ekonomiści patrzą na to dość chłodno. Ich zdaniem potrzebujemy inwestycji większych i prywatnych.
Amerykański nauczyciel, były pracownik ambasady w Moskwie Marc Fogel, skazany w Rosji na 14 lat więzienia, został uwolniony przez Rosjan i przyjęty w Białym Domu przez Donalda Trumpa.
Choć obecna kampania wyborcza, jak wiele wskazuje, może być ostrzejsza, to paradoksalnie rola sądów zmaleje. Muszą jednak zdać sobie sprawę z ograniczeń prawdy sądowej i kampanijnej procedury.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas