Aktualizacja: 21.01.2025 13:24 Publikacja: 24.10.2024 19:15
Premier Donald Tusk
Foto: EPA/ANDREJ CUKIC
W ostatnich tygodniach wybrzmiały dwa komunikaty: „Leszek Balcerowicz i ekonomiści z Fundacji FOR proponują likwidację szkodliwych społecznie i ekonomicznie programów socjalnych. Dałoby to w sumie aż 155 mld oszczędności” i „Program »Rodzina 500+« miał bardzo ograniczony wpływ na dzietność: prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia”. Sprowadzają się do pojawiającego się tu i ówdzie postulatu zamknięcia programu, który to program Bogusław Chrabota nazwał „kupowaniem głosów”. Zgłaszam zdanie odrębne. To prawda, że program „500+” nie jest rozwiązaniem kryzysu demograficznego, choć tak przedstawiał go dziewięć lat temu PiS. Ale nie jest szkodliwy. I nie jest przekupstwem.
Donald Trump w swojej drugiej kadencji stawia na sprawczość i szybkie działanie. 200 dekretów podpisanych w dniu inauguracji pokazuje, że to nowa, lepiej zorganizowana administracja. Czy politycy w Polsce wyciągną lekcje z tej strategii?
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Wszyscy mówią dziś o Donaldzie Trumpie i jego prezydenckiej przysiędze; wszyscy się boją jego rozgrywek z Rosją lub Chinami, tym bardziej że rozpryski eksplozji nam właśnie spadną na głowy. Ale gdzie jest Europa?
Donald Trump zainaugurował prezydenturę od ostrych deklaracji: walka z wokeizmem, wzmocnienie granic, powrót do tradycyjnych wartości. Jego przemówienie podczas ceremonii zaprzysiężenia to manifest alt-prawicy, wywołujący cywilizacyjny konflikt, który dzieli nie tylko Amerykę, ale i cały Zachód.
Po co to niebywałe zadęcie Donalda Trumpa podczas zaprzysiężenia? Przecież 47. prezydent USA nie jest naiwny. Z pewnością wie, że odbudowa świetności Ameryki, nawet jeśli staje się celem, nie jest możliwa w cztery lata. Wyjaśnień może być kilka.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
- Bóg uratował moje życie, aby powierzyć mi misję przywrócenia wielkości Ameryki - powiedział Donald Trump w chwilę po zaprzysiężeniu na 47. prezydenta USA. To oznacza, że nic już nie powstrzyma jego rewolucji.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Kanada i Meksyk zostały ostrzeżone, że 1 lutego może czekać je podwyżka ceł do 25 proc. Chiny mogą zostać ukarane wyższymi cłami, jeśli odrzucą ofertę w sprawie firmy ByteDance.
- Postaramy się przekonać Donalda Trumpa do ponownego rozważenia tego kroku - oświadczył Karl Lauterbach. Minister zdrowia Niemiec odniósł się do decyzji 47. prezydenta USA o wycofaniu Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia.
Donald Trump w swojej drugiej kadencji stawia na sprawczość i szybkie działanie. 200 dekretów podpisanych w dniu inauguracji pokazuje, że to nowa, lepiej zorganizowana administracja. Czy politycy w Polsce wyciągną lekcje z tej strategii?
Ministerstwo Sprawiedliwości Węgier poinformowało Prokuraturę Krajową o przekazaniu europejskiego nakazu aresztowania wydanego za poszukiwanym Marcinem R. do Sądu Metropolitalnego (Stołecznego) dla Budapesztu - głosi wtorkowy komunikat prokuratury w sprawie posła PiS, Marcina Romanowskiego.
Sejm jest coraz bliżej uchwalenia ustawy incydentalnej Szymona Hołowni dotyczącej orzekania o ważności najbliższych wyborów prezydenckich. Komisja sejmowa zmodyfikowała właśnie projekt. O wyborach rozstrzygać miałoby 15 sędziów najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym.
- Każda Polka i każdy Polak będą serdecznie witani w kraju - mówił przed rozpoczęciem posiedzenia rządu premier Donald Tusk, nawiązując do zapowiedzi Donalda Trumpa ws. masowych deportacji nielegalnych imigrantów z USA.
Przemysław Tychmanowicz funkcję zastępcy redaktora naczelnego Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet” objął z początkiem stycznia 2025 r. Sprawuje bezpośredni nadzór nad bieżącym działaniem serwisu parkiet.com i jego dalszym rozwojem.
- Mniej emocji, więcej rozsądku - tak kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski reaguje na pytanie o to, jak odbiera pierwsze wypowiedzi Donalda Trumpa jako prezydenta USA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas