Jędrzej Bielecki: Viktor Orbán pcha Unię ku federalizacji

Inaczej, niż miał do tej pory w zwyczaju, premier Węgier Viktor Orbán już u progu nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej przestał blokować pomoc dla Ukrainy. Ale Bruksela nie daruje mu tego, że postawił ją przed egzystencjalnym zagrożeniem.

Publikacja: 01.02.2024 13:04

Viktor Orban

Viktor Orban

Foto: PAP/EPA

Viktor Orbán musiał w ostatnich godzinach kalkulować, co mu się bardziej opłaca. Pozostać najwierniejszym sojusznikiem Władimira Putina w Europie za cenę zepchnięcia swojego kraju na margines Unii czy jednak raz jeszcze podporządkować się Wspólnocie. Doszedł do wniosku, że Bruksela da mu więcej niż Moskwa. Na razie. 

Czytaj więcej

UE: Jest porozumienie ws. pomocy finansowej dla Ukrainy

Jak Bruksela postawiła Viktora Orbána pod ścianą

Tak, jak Kreml po dwóch latach wojny na Ukrainie musi być zaskoczony, że wciąż trzy czwarte mieszkańców Unii Europejskiej opowiada się za pomocą dla Kijowa, tak na węgierskim premierze musiało zrobić wrażenie, jak daleko jest gotowa sięgnąć Wspólnota, aby przełamać jego weto. Na początku tygodnia „Financial Times” wspominał o planie „rzucenia na kolana” gospodarki Węgier.

W unijnej centrali mówiono także o „ostatecznym” pozbawieniu Budapesztu pomocy unijnej, dopóki nie zawróci z drogi budowy autorytarnego państwa. Wspominano o nadaniu nowego impulsu procedurze z art. 7 traktatu o UE tak, aby Węgry straciły prawo głosu w Radzie UE. Bez pieniędzy i wpływu na decyzje w Brukseli kraj de facto znalazłby się poza Unią, wywołując panikę inwestorów i rynków finansowych. A to mogło zachwiać władzą samego Viktora Orbána. Nawet jeśli zbudował on system kontroli państwa i korupcji, który na razie właściwie uniemożliwia zwycięstwo opozycji.

Dlaczego doświadczenie z Orbánem pcha nawet Polskę ku federalizacji Unii

Taki scenariusz okazał się możliwy przede wszystkim dzięki zwycięstwu prounijnej koalicji w Polsce 15 października. Viktor Orbán z tego powodu pozostał w Unii sam. Premier Słowacji Robert Fico, polityk niepomiernie mniej wpływowy od przywódcy Polski, nie chciał się tak twardo zaangażować po stronie Budapesztu, jak to robił Jarosław Kaczyński. Podobnie jak szefowa włoskiego rządu Giorgia Meloni, której mocno zadłużony kraj jest zależny od woli Europejskiego Banku Centralnego.

Od Cypru po Grecję Rosja zachowuje przecież istotne wpływy w wielu innych krajach Unii. Nie można ryzykować, że kiedyś będzie mogła ich użyć

To wszystko może się jednak zmienić, jeśli Viktor Orbán znów zyska wpływowego sojusznika, choćby w osobie Holendra Geerta Wildersa czy Marine Le Pen, która szykuje się do przejęcia Pałacu Elizejskiego za trzy lata. Dlatego ostatnie doświadczenie z Orbánem pcha nawet takie kraje jak Polska ku zniesieniu prawa weta w sprawach zagranicznych w Radzie UE. Od Cypru po Grecję Rosja zachowuje przecież istotne wpływy. Nie można ryzykować, że kiedyś będzie mogła ich użyć.

Czas tolerancji dla Viktora Orbána się kończy

Można też się liczyć z dalszym wzmocnieniem kompetencji Brukseli w wymuszeniu przestrzegania reguł państwa prawa. Właśnie w czwartek, kiedy Viktor Orbán poszedł na ustępstwa w Brukseli, wprowadził on w Budapeszcie nowe reguły, które pozwalają mu ograniczyć wpływy tzw. zagranicznych agentów. Czyli wszystkich, którzy chcą jeszcze myśleć niezależnie. 

Unia na czele z Angelą Merkel przez lata tolerowała gwałcenie przez Orbána reguł demokracji. Dziś i to się w Brukseli kończy. Inaczej Unia albo stanie przed groźbą wewnętrznego rozpadu, albo stworzy warunki do dalszych podbojów przez rosyjski faszyzm.

Komentarze
Jędrzej Bielecki: Świat odrzuca demokrację i prawa człowieka. Co to oznacza dla Unii i Zachodu?
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Słona cena sondażowych sukcesów Koalicji Obywatelskiej
Komentarze
PiS i PO wspólnie podważyły rolę Muzeum Auschwitz, uderzając w polską rację stanu
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Musk, Zuckerberg i Netanjahu. Zwycięstwo Trumpa pogrąży nie tylko wokeizm
Komentarze
Bogusław Chrabota: Wołyń zaczynamy rozliczać