Partner relacji: Grupa Saint-Gobain w Polsce
Grupa Saint-Gobain poza innymi segmentami rynku działa również w branży budowlanej i chciałbym porozmawiać o innowacjach w tejże branży. Wydaje się, że jest ona dosyć tradycyjna. Jak to wygląda, jaką transformacją przechodzicie?
Z pewnością branża wymaga impulsu do zmian, co do tego nie ma wątpliwości. Ten impuls przyszedł do nas z Brukseli poprzez Zielony Ład, bo jego elementem są zmiany dotyczące budynków, czyli to, że budynki będą musiały być zeroemisyjne. A żeby tak się stało to oczywiście trzeba wykorzystać przy ich budowie takie wyroby, które spowodują, że zostanie obniżony ślad węglowy. A zatem także my przestawiamy naszą produkcję w ten sposób, żeby dostarczać produkty o jak najniższym śladzie węglowym. To może brzmieć trochę skomplikowanie, ale nie zmienia to postaci rzeczy, że tak jest. Chodzi głównie o to, żeby wytwarzać produkty przy jak najmniejszej ilości zużytej energii. Żeby ta energia była jak najbardziej zielona. To jeden element. Ale jest też drugi – czyli w którymś momencie budynek kończy swój cykl życia, musi zostać rozebrany, czyli musimy również myśleć o tym, żeby zminimalizować ilość odpadów lub aby wszystkie odpady, które powstaną w trakcie dekonstrukcji, mogły zostać ponownie wykorzystane. Trzeba więc myśleć o produkcji takich wyrobów, które będą mogły być wielokrotnie używane lub przetwarzane. Prefabrykacja, modularność – budownictwo lekkie - to jeden ze sposobów na osiągnięcie tego celu. I w to inwestujemy.
Ale czy kwestie związane z zieloną rewolucją w budownictwie, dotyczą również samego procesu budowlanego, w którym znowu powinno powstawać jak najmniej odpadów i zużywać się jak najmniej energii?
Tak, to w pełni się zgadzam, klucz to optymalizacja procesu budowlanego. Ale oczywiście istnieje wiele czynników tego procesu i przede wszystkim wielu uczestników. Podam przykład: niedawno przygotowaliśmy raport, który mówił o śladzie węglowym budynku jednorodzinnego, o tym, czy da się osiągnąć neutralność klimatyczną dla takiego budynku. Bo pamiętajmy, że my produkujemy wiele wyrobów, takich jak płyty gipsowo-kartonowe, wełna mineralna, szkło budowlane itd. Jednak to, że my jako Grupa Saint-Gobain staniemy się neutralni klimatycznie, nie oznacza jeszcze, że cały budynek będzie neutralny klimatycznie. Bo przecież pracuje przy nim i dostawca betonu, i dostawca okien i wielu, wielu innych dostawców. Oznacza to, że ten cel jesteśmy w stanie osiągnąć tylko wspólnym wysiłkiem. A zatem patrząc całościowo proces budowlany musi zostać tak skonstruowany, żeby doprowadzić do celu, jakim jest osiągnąć tę neutralność.