Jak wynika z najnowszych danych wywiadowni Dun & Bradstreet Poland, tylko w pierwszym półroczu liczba sklepów internetowych zwiększyła się o 3,9 tys., co już samo w sobie jest wynikiem rekordowym. Tyle nowych sklepów powstawało zazwyczaj w ciągu roku. A to nie koniec pozytywnych informacji. – Jeśli tak wysoki i silny trend utrzyma się do końca roku, to w grudniu liczba sklepów internetowych w Polsce może sięgnąć ponad 65 tys. – mówi Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet Poland.
Rekord na horyzoncie
Oznaczałoby to powstanie w jednym roku 7,1 tys. nowych e-sklepów, co byłoby absolutnie rekordowym wynikiem. – W miejsce każdego bankrutującego i na głucho zamkniętego sklepu tradycyjnego powstają dwa sklepy internetowe – mówi Tomasz Starzyk.
Sprzedaż internetowa rośnie, choć – jak podaje GUS – w czerwcu 2023 r., w porównaniu z majem, widać spadek wartości sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących o 8,9 proc. (w efekcie udział online w sprzedaży ogółem spadł z 8,5 proc. w maju 2023 r. do 7,7 proc. w czerwcu br.). To jednak wyniki tylko firm zatrudniających co najmniej dziewięciu pracowników, a w e-handlu zdecydowanie dominują mniejsze podmioty. Dlatego dane GUS nie pokazują pełnego obrazu sytuacji sektora.
Jednym z czynników potencjalnie napędzających wzrost zarówno w sprzedaży tradycyjnej, jak i internetowej może być ożywienie na rynku mieszkaniowym. Dość silnym impulsem dla rynku budowania mieszkań i domów jest działający od kilku tygodni tzw. bezpieczny kredyt 2 proc. – mówi Maciej Pawłowicz, dyrektor sprzedaży i rozwoju w ASM Group.