Donald Trump nie tylko zdobył Biały Dom, ale też Senat i Izbę Reprezentantów. Dzięki temu będzie mógł bez przeszkód wprowadzać swój plan gospodarczy, którego kluczowym elementem jest kontynuacja, a nawet rozszerzenie wielkich cięć podatków z okresu pierwszej kadencji.
– Trump nie wypełni wszystkich obietnic podatkowych – uważa jednak Krzysztof Błędowski z WSIiZ w Rzeszowie, członek rady wykonawczej Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku. Ekonomista spodziewa się natomiast podwyżek ceł, ale ograniczonych tylko do Chin.
Trump obiecał powszechne 20-proc. cła importowe, a w przypadku Chin 60-proc. I to niezależnie od obowiązujących, które ustanowił w pierwszej kadencji i których Joe Biden nie odwołał. Ma to pomóc zmniejszyć ogromny deficyt nie tylko wobec Chin, ale i UE.
Dlatego prof. Witold M. Orłowski uważa, że po Chinach wojna handlowa Trumpa może objąć Europę, zwłaszcza Niemcy, których auta nowy stary lokator Białego Domu uważa za groźną konkurencję dla amerykańskich. – A 8–10 proc. wartości niemieckiego samochodu powstaje w Polsce – mówi Orłowski. I ostrzega, że już sama wygrana Trumpa, nawet bez ceł, pogorszy nastroje w RFN. Gospodarka naszego głównego partnera handlowego tkwi w kryzysie, skurczyła się o 0,2 proc. rok do roku, co negatywnie wpływa na polski przemysł.
Czytaj więcej
Zwycięstwo kandydata republikanów może oznaczać utrzymanie niskich podatków, wielkie cięcie regulacji, większe wydobycie ropy, wyższy deficyt fiskalny oraz używanie ceł jako środków nacisku.