Obniżenie limitu płatności gotówkowych dla transakcji między firmami z obecnych 15 tys. euro do 12 tys. zł (ok. 3 tys. euro) to rekomendacja Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego, w skład której wchodzą m.in. banki, organizacje płatnicze i NBP.
Argumentują, że obrót bezgotówkowy zwiększa przejrzystość obrotu gospodarczego, uszczelnia system podatkowy i ogranicza szarą strefę. Za takim rozwiązaniem opowiada się też Ministerstwo Finansów (MF).
– MF od dłuższego czasu wspiera postulat obniżenia obecnie obowiązujących limitów kwot płatności gotówkowych, które dokonywane są między przedsiębiorcami – podkreśla biuro prasowe MF. Przypomina też, że ta kwestia była w ostatnim czasie zgłaszana przez resort finansów podczas prac nad projektem ustawy – Prawo działalności gospodarczej.
Obecny pułap (15 tys. euro) funkcjonuje od 2004 r., a wcześniej był pięciokrotnie niższy
– Zmniejszenie limitu rozliczeń gotówkowych powinno przyczynić się do rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce, który ma pozytywny wpływ na ograniczenie szarej strefy – podkreśla MF w swoim stanowisku, powołując się na tezy zawarte w raporcie Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, a także w raporcie nt. szarej strefy „The Shadow Economy in Europe. 2013".