Aktualizacja: 09.04.2024 06:15 Publikacja: 09.04.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Duży potencjał technologiczny i innowacyjny, a także nasilający się po pandemii trend do nearshoringu, czyli lokowania produkcji i usług bliżej końcowych odbiorców – te czynniki zadecydowały o sukcesie Polski w tegorocznym rankingu FDI Confidence Index firmy doradczej Kearney, który wskazuje 25 państw najbardziej obiecujących dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych w perspektywie najbliższych trzech lat.
„Rzeczpospolita” pierwsza opisuje wyniki tegorocznego rankingu, w którym Polska, jako jedyny kraj Europy Środkowo-Wschodniej, znalazła się na 23. miejscu głównego zestawienia, gdzie na podium królują Stany Zjednoczone, Kanada i Chiny. Nasz kraj znalazł się też na siódmej pozycji w rankingu 25 najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów rynków wschodzących.
Włoski ekonomista, były prezes banku centralnego Włoch, następnie EBC i premier tego kraju, ostrzegł Europę w raporcie o konkurencyjności przed pilną koniecznością reform w reakcji na politykę Donalda Trumpa, który zamierza nałożyć cła na wszystkie towary eksportowane do USA. W raporcie z września dotyczącym reform w UE zwracał uwagę na rosnące znaczenie Chin, natomiast obecnie wskazuje na przeszkody w dostępie do największego rynku eksportowego Unii – Stanów Zjednoczonych.
Polska prezydencja w UE doprowadziła do uzgodnienia 16. pakietu sankcji przeciw Rosji. Będzie formalnie zatwierdzony 24 lutego, w 3. rocznicę agresji na Ukrainę.
Szefowa unijnej komisji ds. konkurencji powiedziała, że prezydent USA Donald Trump podważył „stosunki wzajemnego zaufania” między Stanami Zjednoczonymi a Europą i że Bruksela powinna skupić się na zapewnieniu przewidywalności oraz stabilności, których brakuje Waszyngtonowi.
Ponad ośmiu na dziesięciu prezesów firm w Polsce optymistycznie ocenia gospodarczą przyszłość kraju. Z dużo mniejszym optymizmem oceniają jednak perspektyw wzrostu swoich firm.
Pięciu rosyjskich miliarderów walczy w sądzie UE o wykreślenie z sankcyjnej listy. Władze Unii nie pozostawiają im złudzeń: tylko całkowite zaprzestanie prowadzenia działalności wspomagającej wojnę Putina może skutkować zdjęciem ograniczeń.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Wydłuży się okres, w którym inwestorzy będą mogli otrzymać „wuzetkę”. Jeśli jednak gmina, mimo przedłużenia terminu, spóźni się z uchwaleniem planu ogólnego, będzie musiała liczyć się z wypłatą odszkodowań.
Koncern był krytykowany za plan wydania 5 mln dol. na szkolenia z zakresu sztucznej inteligencji dla ok. 1 mln Polaków. Teraz firma zapowiada, że jej zaangażowanie w projekty nad Wisłą będzie znacznie większe.
Sygnał wysłany przez premiera może być odbierany pozytywnie jako deklaracja większej swobody prowadzenia działalności gospodarczej, jednak jeśli szybko nie pojawią się konkretne rozwiązania, entuzjazm może osłabnąć.
W Polsce biznes dostrzega potencjał łączenia celów finansowych z korzyściami społecznymi lub środowiskowymi. Zachętą do tego typu inwestycji jest ulga podatkowa.
W Polsce pary nieźle radzą sobie z zarządzaniem finansami w związkach. Zdarza im się co prawda kłócić o pieniądze lub nieco konfabulować o wydatkach, ale wzajemna finansowa otwartość i zrozumienie stanowią dobry fundament ich relacji.
Te władze lokalne, które wstrzymują się z potrzebnymi inwestycjami popełniają grzech zaniechania
Prezes technologicznego giganta Sundar Pichai podpisał z premierem Donaldem Tuskiem umowę w sprawie zawarcia strategicznego partnerstwa na rzecz przyspieszenia użycia sztucznej inteligencji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas