Google zapowiada wielkie projekty w Polsce

Prezes technologicznego giganta Sundar Pichai podpisał z premierem Donaldem Tuskiem umowę w sprawie zawarcia strategicznego partnerstwa na rzecz przyspieszenia użycia sztucznej inteligencji.

Publikacja: 13.02.2025 12:33

Premier Donald Tusk i dyrektor generalny Google Sundar Pichai przybywają na konferencję prasową po s

Premier Donald Tusk i dyrektor generalny Google Sundar Pichai przybywają na konferencję prasową po spotkaniu w Google Campus

Foto: AFP

- W ten sposób przyczynimy się do wzrostu PKB Polski o 8 proc. - mówił Sundar Pichai, prezes koncernu Alphabet, po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.

- Polska jest z punktu widzenia Google liderem w Europie i miejscem najbardziej interesującym do inwestycji. Inwestycji w przyszłość młodych przedsiębiorców i ich bezpieczeństwo - dodał polski premier.

Partnerstwo Google i Polski

Polska i Google ustanowią strategiczne partnerstwo na rzecz przyspieszenia zastosowania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Sundar Pichai rozmawiał z Donaldem Tuskiem o ogromnych szansach naszego kraju w dziedzinie AI. - Ambicje oraz talenty dają Polsce nową pozycję w europejskiej innowacji – dodał szef Google.

Czytaj więcej

Batalia Google’a z amerykańskim rządem skończy się rewolucją w internecie?

- Kiedy zapraszałem firmę Google do współpracy z Polską 11 lat temu, gdy byłem wtedy poprzedni raz premierem, to nie myślałem, że nasza współpraca będzie miała taką imponującą puentę, o jakiej dzisiaj mówiliśmy — powiedział premier Donald Tusk.

Google podpisał memorandum z Polskim Funduszem Rozwoju, a będzie ono dotyczyło współpracy m.in. w rozwoju sztucznej inteligencji w sektorze energetyki czy także cyberbezpieczeństwa. Koncern zapowiedział także rozszerzenie programów szkoleniowych, które docelowo mają objąć ponad 1 mln Polaków. Na najbliższe 5 lat Google przewidział na ten cel 5 mln dol.

Kolejne inwestycje Google w Polsce

To kolejna wizyta szefa Google w Polsce. Był tu już w 2019 r. na Central and Eastern European Innovation Roundtable. W 2021 r. ogłosił zaś powstanie Google Cloud Region w Warszawie. Stolicę odwiedził też w 2022 r.

Czytaj więcej

Google będą zablokowane w Rosji. Rosyjski operator telefonii ostrzega

Google Cloud Region w Warszawie to centrum przetwarzania danych i usług w chmurze. Wówczas był to 25. taki ośrodek na świecie i pierwszy w naszym regionie. W marcu 2022 r., Google ogłosiło też inwestycje w Polsce warte 2,7 mld zł. Tym razem chodziło o centrum inżynieryjne rozwoju technologii chmurowych. Docelowo będzie mogło w projekcie pracować 2,5 tys. osób. 

Sztuczna inteligencja na fali

Polskie firmy odpowiadają na globalny trend i tylko w 2024 r. wydały 1,8 mld zł na projekty związane z zastosowaniem sztucznej inteligencji. Jak wynika z raportu PMR Market Experts, AI to obecnie najważniejszy element transformacji technologicznej, a eksperci przewidują jej ogromny wpływ na biznes oraz ogólnie na cały rynek. Autorzy opracowania zwracają uwagę, że w porównaniu do wartości całego rynku IT w Polsce, wpływ AI na gospodarkę jest jeszcze umiarkowany, ale to znaczenie będzie zdecydowanie rosło. Firmy już teraz zmieniają swoje podejście do planowania budżetów technologicznych na kolejne lata.

- Z badania wynika, że 3/4 dużych i średnich przedsiębiorstw dostrzega potencjał na zastosowanie sztucznej inteligencji w swojej działalności. Z kolei 8 na 10 podmiotów deklaruje wzrost budżetów na tego typu narzędzia w przeciągu najbliższych dwóch lat – mówi Paweł Olszynka, szef analiz ds. technologii w PMR Market Experts.

Mimo, że jedna trzecia przedsiębiorstw uwzględnia AI w swoich strategiach, to jej rola nie jest do końca jasna. Wiele projektów pilotażowych kończy się jeszcze na etapie testów. Aż dwie trzecie firm uczestniczących w badaniu PMR Market Experts przyznało, że zawiesiło projekty związane z AI lub całkowicie z nich zrezygnowało.

Globalny wyścig o rozwój AI

Rozwój systemów opartych na sztuczne inteligencji to globalny wyścig. Firma OpenAI w nim zdecydowanie prowadzi ze swoim rozwiązaniem ChatGPT, ale pojawiają się nowe opcje. To choćby darmowa chińska aplikacja DeepSeek, która ma dobre oceny, choć nie brakuje obaw o to, iż chiński system może zbierać dane, z których będą korzystać tamtejsze władze.

USA już zapowiedziało, że wprowadza kolejne ograniczenia na dostęp do procesorów AI, co ma ograniczyć rozwój tej technologii właśnie w Chinach, ale uderzy także w Polskę. Światowa Organizacja Handlu ocenia, że rynek tego typu procesorów już w 2023 r. warty był 61,5 mld dol. Jego wartość ma jednak wzrosnąć aż do 621 mld dol. do 2032 roku. Tymczasem polityka administracji Donalda Trumpa może sugerować, że zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia na tym polu.

- W ten sposób przyczynimy się do wzrostu PKB Polski o 8 proc. - mówił Sundar Pichai, prezes koncernu Alphabet, po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.

- Polska jest z punktu widzenia Google liderem w Europie i miejscem najbardziej interesującym do inwestycji. Inwestycji w przyszłość młodych przedsiębiorców i ich bezpieczeństwo - dodał polski premier.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Czy surowce uratują Ukrainę? UE kontra cła Trumpa i przyszłość aut spalinowych
Biznes
Gdzie na wakacjach najczęściej spotkamy Rosjan? Wcale nie w Egipcie i Turcji
Biznes
Piorun numer 3000 wyprodukowany. Mesko z rekordowym zyskiem i opóźnieniami
Biznes
Polska chce przejąć hiszpański koncern. Minister gospodarki Hiszpanii stawia warunki
Biznes
Eksperci oceniają strategię gospodarczą Tuska, rozwój unijnej sztucznej inteligencji