W tegorocznej edycji TOP 500 CEE znalazło się 66 firm zajmujących się IT, elektroniką i telekomunikacją. Rok temu było ich 65. Reprezentanci tej branży w najnowszym zestawieniu stanowią 13,2 proc. wszystkich firm.
Analiza wyników wypracowanych przez tę branżę potwierdza, że nadal jest ona beneficjentem przyspieszonej przez pandemię cyfryzacji. Firmy wypracowały w 2021 r. łącznie 87,1 mld euro przychodów, czyli o ponad 11 proc. więcej niż rok wcześniej. To dynamika o prawie 2 pkt proc. wyższa niż w poprzedniej edycji badania.
Średnia zmiana przychodów jest podobna do ubiegłorocznej i wynosi niemal 14 proc. Natomiast znacząco (o 7 pkt proc.) wyższa jest mediana: wynosi prawie 10 proc. Firmy z sektora elektronika, telekomunikacja i media odpowiadają łącznie za ponad 10 proc. wszystkich obrotów przedsiębiorstw z TOP 500.
Branża IT od lat zmaga się z mocną presją na wzrost wynagrodzeń. Mimo płacowych wyzwań firmy informatyczne potrafiły utrzymać koszty w ryzach. Co więcej, zyski udało im się zwiększyć zdecydowanie mocniej niż przychody. Łączny wynik netto analizowanych 66 przedsiębiorstw wyniósł w zeszłym roku prawie 6 mld euro wobec 3 mld euro w 2020 r.
Dziewięć firm, czyli niespełna 14 proc. wszystkich analizowanych, zakończyło rok stratą netto. Natomiast pozostałe 57 (czyli 86 proc.) wypracowało zyski. Średnia rentowność netto w tej grupie wyniosła 8 proc., a jej mediana prawie 4 proc. Rok wcześniej było to odpowiednio: 6 proc. oraz 3 proc. Łączny wynik netto sektora IT w zeszłorocznej edycji badania stanowił 17 proc. wyników wszystkich 500 największych firm z regionu, natomiast teraz spadł do 15 proc.