Do takiego wniosku doszły trzy instytuty badawcze: Instytut Badań nad Zatrudnieniem (IAB), Federalny Instytut Kształcenia Zawodowego (BIBB) oraz Towarzystwo Badań Strukturalnych nad Gospodarką (GWS). Dokładną analizę ujęto we wspólnym opracowaniu.
Jak wynika z badań, konflikt szkodzi także rynkowi pracy. W nadchodzącym roku zatrudnienie może znaleźć około 240 000 osób mniej niż w czasach bez wojny, a przewidywana średnia dla lat 2022-2028 wynosi 150 000.
Niemiecki produkt krajowy brutto (PKB) w ujęciu cenowym w całej gospodarce będzie w roku 2023 o około 1,7 proc. niższy niż gdyby nie doszło do rosyjskiego ataku na Ukrainę.
„Wzrost gospodarczy jest osłabiany szczególnie przez wzrost cen surowców kopalnych. Obciążają zarówno gospodarkę eksportową, jak i opcje konsumpcyjne gospodarstw domowych” – piszą autorzy analizy.
W swojej prognozie badacze założyli, że sankcje wobec Rosji będą obowiązywać do roku 2030, nawet jeśli do tego czasu wojna się skończy. „Z powodu skutków wojny nie nastąpiło ożywienie gospodarcze po koronakryzysie” – wyjaśnił Enzo Weber z IAB.