Na miesiąc przed końcem roku wszystkie główne grupy funduszy inwestycyjnych notują zwyżki. Gdzieniegdzie stopy zwrotu są ponad 20-proc.
W listopadzie wyjaśniło się, kto będzie następnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. W reakcji na zwycięstwo kandydata republikanów Donalda Trumpa inwestorzy tłumnie ruszyli na amerykański rynek akcji, jeszcze mocniej podbijając jego tegoroczne stopy zwrotu. To właśnie ta grupa funduszy wypracowała najwyższą miesięczną stopę zwrotu w listopadzie i było to aż 7,6 proc. W grupie tej zdarzyły się nawet ponad 10-proc. zwyżki.
Polskie akcje spadały razem z liśćmi
Mocny wzrost indeksów amerykańskich akcji podniósł także notowania funduszy z rynków rozwiniętych, ale swoje trzy grosze dorzucił w tym przypadku również niemiecki DAX, który przebudził się pod koniec zeszłego miesiąca. Obie wspomniane wyżej kategorie funduszy to najmocniejsze rozwiązania po 11 miesiącach tego roku, jeśli chodzi o aktywa udziałowe. Fundusze amerykańskich akcji przyniosły w tym czasie już niemal 25 proc. zysku, natomiast produkty inwestujące szerzej – na rynkach rozwiniętych – blisko 16 proc. Zauważmy, że zabezpieczony walutowo fundusz indeksowy Beta ETF S&P 500 osiągnął 26,2-proc. zysk w tym samym czasie.
Krajowy rynek akcji w listopadzie pozostawał w cieniu, a fundusze szerokiego rynku na moment nawet zeszły poniżej poziomów z zamknięcia 2023 roku. Ostatecznie jednak zarówno portfele uniwersalne polskich akcji oraz małych i średnich spółek w zeszłym miesiącu poprawiły swoje wyniki, choć skromnie. Po 11 miesiącach ich osiągnięcia są raczej przeciętne, zwłaszcza na tle liderów. Fundusze uniwersalne polskich akcji notują ledwie 2,4-proc. zwyżki, czyli nawet mniej od produktów dłużnych. Portfele małych i średnich spółek tradycyjnie wypracowują lepsze stopy zwrotu – ich przewaga w tym roku sięga 5,5 pkt proc. Dla porównania, fundusz naśladujący WIG20 Total Return notuje 1,9-proc. zniżkę po 11 miesiącach, z kolei produkty na mWIG40 TR i sWIG80 TR dały odpowiednio po 8,3 proc. oraz 4,6 proc. zysku.
Z perspektywy krajowego rynku jesień była trudnym okresem. Fundusze polskich akcji w ciągu trzech ostatnich miesięcy osunęły się po około 5 proc. i były najsłabszymi rozwiązaniami oferowanymi przez TFI. W tym czasie giełda amerykańska dała inwestorom blisko 10 proc. zysku.