Moskiewska giełda na minusie. Prognozy jeszcze gorsze

Pierwszy po ponad miesięcznej przerwie dzień handlu wszystkimi akcjami na moskiewskiej giełdzie przebiegł pod znakiem wyprzedaży, pomimo utrudnień wprowadzonych przez bank centralny. Indeks giełdy stracił 2 procent. Jutro będzie można też handlować zagranicznymi akcjami.

Publikacja: 28.03.2022 21:26

Giełda w Moskwie

Giełda w Moskwie

Foto: Bloomberg

Do zamknięcia sesji moskiewski indeks giełdowy spadł o 2,15 proc. do 2430,7 punktu, a dolarowy indeks RTS o 0,79 proc. do 823,04 punktu. Dolar w rozliczeniach „jutro” osłabł o 2,41 rubla do 93,59 rubla, euro - o 3,22 rubla do 101,78 rubla.

Bank Rosji kontynuował łagodzenie ograniczeń handlowych na rosyjskim rynku akcji, zezwalając na obrót wszystkimi rosyjskimi akcjami od 28 marca. Sprzedaż została jednak poważnie ograniczona ciągłym zakazem krótkiej sprzedaży. Harmonogram handlu dla rosyjskich instrumentów giełdowych również pozostaje skrócony – do czterech godzin.

Po otwarciu notowań indeks giełdy gwałtownie spadł o ponad 3 proc. - do poziomu 2407,2 pkt., a następnie korygując spadek. Indeks RTS również pokazał maksymalny spadek o 3,34 proc. na otwarciu notowań, osiągając 801,47 pkt, po czym od razu przeszedł do odreagowania i zamknął się z lekkim minusem za sprawą umocnienia rubla do dolara.

- Giełda w Federacji Rosyjskiej w poniedziałek była nadal na minusie z powodu braku czynników stymulujących wzrost - ocenił Igor Dodonow z Finam Group dla RIA Nowosti.

- Początek tygodnia nie napawa w Rosji optymizmem – nie ma pozytywnych wiadomości z Ukrainy, w Szanghaju w Chinach wprowadzono lockdown, cierpią światowe łańcuchy dostaw – zauważa John Walsh z Alfa Bank.

Jednak Roman Blinow z IC „Russ-invest” zauważa, że rynek przynajmniej stopniowo zmierza w kierunku normalizacji działalności handlowej, choć z pewnymi ograniczeniami.

Liderami spadku wartości były dziś akcje koncernów objętych sankcjami oligarchów oraz państwowe firmy energetyczne - Severstal (-9,19 proc.), AFK Sistema (-7,56 proc.), państwowy RusHydro (-7,24 proc.), UES - sieci elektroenergetyczne (-7,2 proc.) , NLMK (-5,49 proc.) oraz akcje Inter RAO (-6,74 proc.).

Czytaj więcej

Pozorna normalność w Moskwie. Giełda znów działa

Zwykłe akcje Tatniefti również gwałtownie spadły (-6,37 proc.) po dwóch dniach wzrostów.

Także ceny akcji sektora bankowego nadal spadają: akcje VTB straciły 3,71 proc., akcje uprzywilejowane Sbierbanku - 3,1 proc., akcje zwykłe - 4,94 proc.

Akcje jednego z wiodących producentów alkoholu w Rosji, firmy Beluga, wzrosły w pierwszym dniu rozszerzonego handlu o 10,38 proc. dzięki pozytywnym wynikom zysku netto według MSSF za zeszły rok.

Akcje Aeroflotu również poprawiają się po najsilniejszych spadkach w poprzednich dwóch sesjach. Do tej pory podrożały o 3,03 proc.

- W tym tygodniu uwaga rynków ponownie zwróci się na rozwój sytuacji wokół Ukrainy, a pewne nadzieje inwestorów wiążą się z zaplanowaną na 29-30 marca rundą negocjacji twarzą w twarz między przedstawicielami Moskwy i Kijowa - zauważa Dodonow.

Z wychodzących statystyk makro, oficjalny raport z rynku pracy USA za marzec, a także dane o inflacji w strefie euro, nastrojach konsumentów w Stanach Zjednoczonych, wskaźnikach aktywności gospodarczej w Chinach, Japonii i Stanach Zjednoczonych będą miały największe znaczenie.

– Na wykresie tygodniowym indeks moskiewskiej giełdy nie był w stanie pokonać poziomu 2660 punktów i cofnął się. Spodziewamy się dalszego spadku na poziomie 2250 punktów – przewiduje analityk.

- Głównym pytaniem dla wszystkich będzie teraz najprawdopodobniej odpowiedź Rosji na narzucone sankcje i możliwe zaostrzenie presji sankcji na nasz kraj - podsumowuje Blinow.

Od 29 marca na parkiet wracają m.in. akcje zagranicznych firm.

Giełda
Rynki próbują się podnosić
Giełda
Czy sezon wyników na Wall Street zdoła spełnić wygórowane oczekiwania rynku?
Giełda
Sprzedający zdominowali sesję w Warszawie
Giełda
Sektory z potencjałem. Gdzie szukać zysków w 2025 roku?
Giełda
Rynek debiutów odbił się od dna. Ale nie w Polsce