Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała emisję akcji, z której chce pozyskać ok. 3,2 mld zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na transformację, głównie w stronę zielonej energetyki. Posłużą także jako wkład własny do rozpoczęcia inwestycji w morską energetykę wiatrową.
Również Enea zapowiedziała emisję akcji, która ma z kolei sfinansować inwestycje w dystrybucję (nie ujawnia kwoty, którą chciałaby pozyskać). Może to być jednak ok. 700 mln zł. Kurs PGE spadł wczoraj o 4,6 proc, a Enei o 8,7 proc. Na wartości tracił też Tauron, który decyzji o emisji nie podjął i na razie nie zamierza.
Analitycy podkreślają, że te emisje skierowane mogą być do Skarbu Państwa. Ich zdaniem akcje – jeśli WZA spółek wyrazi na to zgodę – nabędzie Skarb Państwa lub podmioty zależne od niego. Wskazuje na to także fakt, że PGE złożyła wczoraj wniosek o objęcie przez Skarb Państwa od 214,6 do 374 mln nowo emitowanych akcji. Akcje miałyby zostać objęte w zamian za wkład pieniężny, pochodzący ze środków Funduszu Reprywatyzacji.
Analityków BM mBanku zaskakuje, że decyzja o podwyższeniu kapitału jest podejmowana przed procesem wycofania z węgla, który powinien doprowadzić do ponownej wyceny spółek. Wciąż jednak nie są znane losy wydzielenia aktywów węglowych ze spółek, co jest potrzebne do rzetelnej wyceny.