Aktualizacja: 05.01.2015 09:09 Publikacja: 05.01.2015 08:33
Na GPW wciąż brakuje kupujących
Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek
Trwający już blisko dwa tygodnie przedłużony weekend nie pozwala rzetelnie oceniać zachowań inwestorów obecnych na GPW. Wahania indeksów są dość przypadkowe a towarzyszące im śladowe obroty są tylko tego dodatkowym potwierdzeniem. Poniedziałkowa sesja doskonale wpisywała się będzie w ten scenariusz. Pozostaje tylko się cieszyć, że to już ostatnia tego typu sesja a od środy handel wróci już na normalne tory.
Nowy tydzień w Warszawie rozpoczął się od spadków indeksów. Najmocniej, aż 0,21 proc., do 2304,64 pkt. tracił WIG20. Indeks szerokiego rynku spadał o 0,13 proc., do 51309,21 pkt. a indeks średnich firm mWIG40 o 0,04 proc., do 3487,49 pkt. Na głównych giełdach zachodnioeuropejskich sesje zaczęły się jeszcze niżej. Francuski CAC40 spadał o 0,7 proc., brytyjski FTSE250 o 0,2 proc. a niemiecki DAX o 0,4 proc. W tej sytuacji nasz parkiet zaraz po starcie zaczął pogłębiać przecenę. Już po kilkunastu minutach WIG20 zniżkował o ponad 0,5 proc. i spadł poniżej 2300 pkt. Cały czas znacznie lepiej prezentowały się za to średnie spółki, których przecena nie przekraczała 0,1 proc.
Przez długi czas wydawało się, że czwartkowa sesja przyniesie kontynuację przeceny na warszawskiej giełdzie. Nic z tych rzeczy. Górą były ostatecznie byki.
Kurs walorów spółki spada nawet o ponad 6 proc. i jest najniższy od dwóch miesięcy. To następstwo nie najlepszych nastrojów na rynku miedzi, srebra i złota. W tej sytuacji nic nie pomaga oczekiwana poprawa wyników koncernu za III kwartał.
Inwestorzy handlujący na warszawskim parkiecie chętnie pozbywają się akcji, co wpisuje się w negatywne nastroją panujące na pozostałych rynkach.
Przed amerykańską gospodarką rysują się dobre perspektywy, a spółki mają dalej poprawiać wyniki finansowe. Problemy mogą mieć jednak surowce.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
WIG20 wraca powyżej 2300 pkt. Dolar jest poniżej 4 zł. Koniec Trump trade?
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Na odsetkach, prowizjach i opłatach PKO Bank Polski „wykręca” rekordowo wysokie zarobki. Ale łączny zysk w III kwartale był nieco słabszy ze względu na rezerwy na kredyty frankowe.
Ani warszawska GPW, ani inne giełdy w Europie nie wystraszyły się zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Przynajmniej jeśli chodzi o pierwsze reakcje.
Nowa strategia rozwojowa ma umocnić bank na pozycji lidera. Klientów ma ściągać cyfrowa hipoteka, rozwój mobilnych płatności, wejście w e-commerce.
Komisja Nadzoru Finansowego przymierza się do nałożenia kary finansowej na największą firmę odzieżową w kraju. Chodzi o Rosję. Spółka nie zgadza się z nadzorcą, ale pozostaje do jego dyspozycji.
IV kwartał pod względem IPO był lepszy niż wcześniejszy, ale na prawdziwy boom trzeba będzie jeszcze poczekać – uważają eksperci PwC.
Spadki cen akcji Żabki, a wcześniej Allegro, pokazują, że polska giełda nie ceni zbytnio spółek handlowych.
Brakuje samochodów do podjęcia ładunków, nieco wzrosły stawki, ale przewoźnicy samochodowi uważają, że branży nadal grożą masowe upadłości.
Do naszego konkursu zapraszamy wszystkich inwestorów - nie tylko tych zaawansowanych, ale też początkujących, w tym studentów. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i pieniężne. Rejestracja potrwa do 22 listopada.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas