Poprzednią, pierwszą edycję norweskiej pomocy dla dwunastu nowych członków Unii Europejskiej oraz Portugalii, Hiszpanii i Grecji na lata 2004-2009 w Polsce podsumowano w ubiegłym roku (najbardziej skorzystały samorządy), choć pojedyncze inwestycje wciąż finiszują. Środki muszą być ostatecznie wydane i rozliczone do kwietnia 2012 r. W ubiegłym roku Norwegia zawarła nowe umowy z odbiorcami pomocy (ich grono pozostało niezmienione), w tym także z Polską. I dopiero teraz zaczyna się podział pieniędzy na lata 2009-2014. Dotacje mają być rozdzielone do 30 kwietnia 2014 r., a wydane do 30 kwietnia 2016 r.
Na początek o granty z tzw. funduszu na rzecz godnej pracy i dialogu trójstronnego mogą ubiegać się partnerzy społeczni (organizacje pracowników lub pracodawców), władze publiczne oraz ich organizacje. Jak wskazuje resort rozwoju regionalnego fundusz będzie wspierał działania z zakresu udoskonalania praktyki dialogu społecznego oraz zwiększania zrozumienia korzyści płynących z godnej pracy. Do wzięcia, m.in. na inicjatywy wzmacniające równość płci w miejscu pracy i zarządach firm, jest 3 mln euro. Bezzwrotne wsparcie dla jednego projektu może wynieść do 90 proc. jego kosztów, od 50 do 400 tys. euro. Możliwe będzie wnioskowanie o zaliczki. Wnioski trzeba składać w języku angielskim do tzw. operatora programu, którym jest norweska instytucja - Innovation Norway. Przewidywana data rozpoczęcia projektów to 1 września br. Na ich realizację przewidziano maksymalnie dwa lata.
- To pierwszy nabór uruchomiony w ramach nowej edycji funduszy norweskich. Operatorem funduszu jest instytucja norweska z uwagi na fakt, że konkurs ten ruszył nie tylko w Polsce, ale jednocześnie w pozostałych jedenastu państwach, którym pomaga Norwegia – mówi „Rz" Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego. Konkurs nie dotyczy Grecji, Portugalii i Hiszpanii.
- Obecnie, wspólnie ze stroną norweską, przygotowujemy pozostałe programy m.in. w obszarze środowiska, zdrowa, kultury i badań naukowych. Planujemy, że zostaną one uruchomione w drugiej połowie bieżącego roku. Spodziewamy się dużego zainteresowania nową pulą środków – dodaje Orłowski. A będzie ona spora. Polska tak jak w latach 2004-2009 i teraz będzie największym odbiorcą pomocy z Norwegii. Z 1,788 mld euro przeznaczonych dla wszystkich piętnastu wspomaganych przez nią państw Unii nasz kraj otrzyma aż 578 mln euro.