Oszczędzając na emeryturę. IKE od BPH TFI

Jak zapewnić sobie godziwą emeryturę? Szacuje się, że osoby, które nie będą odkładać samodzielnie, mogą otrzymywać świadczenia emerytalne w wysokości zaledwie 30% ostatniej pensji.

Publikacja: 12.01.2018 15:11

Oszczędzając na emeryturę. IKE od BPH TFI

Foto: 116932657

Liczba emerytów w Polsce nieustannie rośnie. W 2016 roku Główny Urząd Statystyczny oszacował ją już na niemal dziewięć milionów. Ten wzrost w stosunku do poprzednich lat zanotowano we wszystkich województwach. Nieznacznie wzrosła także przeciętna, miesięczna emerytura, plasując się na poziomie 2082,99 złotych brutto. Już w tej chwili wielu ludzi starszych żyje na krawędzi ubóstwa – skrajna bieda, zdaniem GUS-u, dotyczy 12,5% polskich rencistów i 5,8% emerytów. Wedle prognoz sytuacja może tylko się pogorszyć: prawdopodobnie do 2050 roku na pięćdziesięciu emerytów przypadnie zaledwie dziesięć osób pracujących. I chociaż wypłata emerytur pochłonie dużą część PKB, nie wystarczy to na zapewnienie wszystkim godziwej starości.

System emerytalny w Polsce

Obecnie w naszym kraju obowiązuje system emerytalny podzielony na 3 filary. I filar obejmuje ubezpieczenia obowiązkowe – każdy pracujący jest zobowiązany do wpłacania składek, które z kolei są przeznaczone na wypłaty emerytur osobom, które są uprawnione do pobierania do tych świadczeń. W II filarze mamy do czynienia z otwartym funduszem emerytalnym, w którym ubezpieczeni wybierają samodzielnie Powszechne Towarzystwo Emerytalne, na które wpłacana jest część składek z ZUS-u. Jednak w dobie starzenia się społeczeństwa oraz licznych wątpliwości dotyczących ZUS-u i postępującej inflacji, wiele osób obawia się, że ich emerytury będą za niskie, aby zapewnić im właściwy standard życia, a nawet dojdzie do sytuacji, w której pieniędzy na wypłaty zabraknie. Z szacunków przedstawionych w artykule „Emerytura, czyli 30 proc. pensji. Stopa zastąpienia będzie nie na rękę” wynika, że kwoty świadczeń mogą wynosić w przyszłości tylko 30% pensji. Tutaj pojawia się III filar, w skład którego wchodzą wszelkie dobrowolne składki na przyszłą emeryturę – między innymi pracownicze programy emerytalne, indywidualne konta emerytalne i indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego.

Indywidualne Konto Emerytalne

IKE to jedna z najpopularniejszych form dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Wpłat na IKE może dokonywać osoba, która ukończyła szesnasty rok życia. Na koncie indywidualnym można gromadzić środki wyłącznie samodzielnie, a nie wspólnie, np. z małżonkiem. IKE podlega przepisom Ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych, istnieje także roczny limit wpłat na nie – w 2017 roku, jak podaje BPH TFI, wynosi on 12 789 złotych.

IKE to nie tylko dodatkowe źródło oszczędności na przyszłość. Ma ono tę przewagę, że zyski z oszczędzania w IKE po spełnieniu określonych warunków są zwolnione od podatku, w dowolnym momencie można wycofać część funduszy, dodatkowo w przypadku śmierci oszczędzającego środki te mogą zostać przekazane określonej osobie. IKE zakłada się poprzez podpisanie umowy z odpowiednią jednostką – mogą nią być zakłady ubezpieczeń, otarte fundusze inwestycyjne, banki, dobrowolne fundusze emerytalne oraz firmy prowadzące działalność maklerską.

Przykładowo w BPH TFI klient może wybrać jeden z dwóch modelowych programów inwestowania albo stworzyć swój własny program. Wszelkie zmiany programów inwestowania są bezpłatne (w ciągu roku można dokonać czterech takich zmian). Nie jest wymagana regularność wpłat, a to, kiedy oszczędzający wpłaca środki, zależy tylko od niego. W ramach ułatwienia klientom zarządzania kontem utworzono Serwis Transakcyjno – Informacyjny.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

IKZE, podobnie jak IKE, to plan emerytalny, pozwalający na samodzielne oszczędzanie w ramach III filaru. Podlega przepisom Ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. IKZE różni się od IKE przede wszystkim niższym limitem wpłat (5 115,60 złotych w 2017 roku) i sposobem opodatkowania – wpłacając fundusze na IKZE pomniejszamy płacony podatek dochodowy. Wpłaty na IKZE zmniejszają zatem podstawę corocznego podatku. Z IKZE także nie wolno wypłacić środków przed 65 rokiem życia, a opodatkowane są one zryczałtowanym podatkiem dochodowym (stawka równa 10%). Podobnie jak w przypadku IKE, oszczędności z IKZE mogą podlegać dziedziczeniu, a strategie oszczędzania są dostosowywane do indywidualnego klienta.

Na chwilę obecną jedynie odkładanie pieniędzy poza obowiązkowymi składkami gwarantuje nam bezpieczną, dostatnią przyszłość.

Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Finanse
Revolut przedstawia potężne zyski i ambitne plany. Również dla Polski
Materiał Partnera
Nowe podejście do finansowania - szansa dla Polski
Finanse
Jak Rosja rozlicza się z Chinami bez systemu SWIFT? Ma nowe rozwiązanie
Finanse
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp