Liczba emerytów w Polsce nieustannie rośnie. W 2016 roku Główny Urząd Statystyczny oszacował ją już na niemal dziewięć milionów. Ten wzrost w stosunku do poprzednich lat zanotowano we wszystkich województwach. Nieznacznie wzrosła także przeciętna, miesięczna emerytura, plasując się na poziomie 2082,99 złotych brutto. Już w tej chwili wielu ludzi starszych żyje na krawędzi ubóstwa – skrajna bieda, zdaniem GUS-u, dotyczy 12,5% polskich rencistów i 5,8% emerytów. Wedle prognoz sytuacja może tylko się pogorszyć: prawdopodobnie do 2050 roku na pięćdziesięciu emerytów przypadnie zaledwie dziesięć osób pracujących. I chociaż wypłata emerytur pochłonie dużą część PKB, nie wystarczy to na zapewnienie wszystkim godziwej starości.
System emerytalny w Polsce
Obecnie w naszym kraju obowiązuje system emerytalny podzielony na 3 filary. I filar obejmuje ubezpieczenia obowiązkowe – każdy pracujący jest zobowiązany do wpłacania składek, które z kolei są przeznaczone na wypłaty emerytur osobom, które są uprawnione do pobierania do tych świadczeń. W II filarze mamy do czynienia z otwartym funduszem emerytalnym, w którym ubezpieczeni wybierają samodzielnie Powszechne Towarzystwo Emerytalne, na które wpłacana jest część składek z ZUS-u. Jednak w dobie starzenia się społeczeństwa oraz licznych wątpliwości dotyczących ZUS-u i postępującej inflacji, wiele osób obawia się, że ich emerytury będą za niskie, aby zapewnić im właściwy standard życia, a nawet dojdzie do sytuacji, w której pieniędzy na wypłaty zabraknie. Z szacunków przedstawionych w artykule „Emerytura, czyli 30 proc. pensji. Stopa zastąpienia będzie nie na rękę” wynika, że kwoty świadczeń mogą wynosić w przyszłości tylko 30% pensji. Tutaj pojawia się III filar, w skład którego wchodzą wszelkie dobrowolne składki na przyszłą emeryturę – między innymi pracownicze programy emerytalne, indywidualne konta emerytalne i indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego.
Indywidualne Konto Emerytalne
IKE to jedna z najpopularniejszych form dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Wpłat na IKE może dokonywać osoba, która ukończyła szesnasty rok życia. Na koncie indywidualnym można gromadzić środki wyłącznie samodzielnie, a nie wspólnie, np. z małżonkiem. IKE podlega przepisom Ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych, istnieje także roczny limit wpłat na nie – w 2017 roku, jak podaje BPH TFI, wynosi on 12 789 złotych.