Polakom łatwiej jest odłożyć decyzję o oszczędzaniu niż pieniądze

Na wsparcie dzieci na starość liczy więcej kobiet niż ma polisę oszczędnościową. Mężczyźni rzadziej myślą o pomocy dzieci, ale też rzadziej mają polisę.

Publikacja: 28.04.2023 03:00

Polakom łatwiej jest odłożyć decyzję o oszczędzaniu niż pieniądze

Foto: Adobe Stock

Dobrowolnie na emeryturę oszczędza ponad 46 proc. kobiet i 54 proc. mężczyzn w wieku 25–45 lat. Jednak tylko nieliczni ankietowani (10 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn) określili posiadane kwoty jako wystarczające, pozostali uważają, że są zbyt małe, by wystarczyły na starość. Częściej o oszczędzaniu myślą osoby, które skończyły 35 lat, niż te o dekadę młodsze. Takie są wyniki badania „Prudential Family Index”, w którym uczestniczyły osoby w wieku 25–45 lat mające co najmniej jedno dziecko.

Co ciekawe, wśród osób, które nie oszczędzają, co siódma kobieta i co szósty mężczyzna nie robią tego, ponieważ „nie muszą”. Pozostali zamierzają zacząć oszczędzać w przyszłości. – Mamy pełną informację o tym, ile mogą wynieść świadczenia w przyszłości. Każdy może oszacować ich wysokość. Co jakiś czas dyskutujemy o tym, że emerytury będą niskie, jednak nie skłania to części osób do oszczędzania – mówi Iga Magda, ekonomistka z SGH. – Wiele osób dysponuje możliwościami finansowymi, by oszczędzać, nie jest to jednak dla nich równie ważne, jak bieżąca konsumpcja – dodaje i zastanawia się, czy może to syndrom „ofiary darmowego lunchu”. – Ludzie zastanawiają się, po co mają oszczędzać, skoro państwo nie pozostawia osób potrzebujących samych sobie i pomaga im.

Czytaj więcej

Po automatycznym zapisie PPK urosły o blisko jedną trzecią

Iga Magda przypuszcza także, że na chęć i potrzebę oszczędzania wpływ może mieć sposób prowadzenia polityki społecznej przez państwo, polegający na oferowaniu różnych i coraz to nowych świadczeń finansowych.

Badanie potwierdza wyniki innych ankiet, że oszczędza więcej osób z wyższym wykształceniem (60 proc.) niż ze średnim (50 proc.) czy niższym (34 proc.). W wielkich miastach oszczędności na emeryturę ma 58 proc., na wsiach zaś 48 proc.

W badaniu zapytano o formy zabezpieczenia finansowego na przyszłość. Okazało się, że polisę z funkcją oszczędzania ma 15 proc. kobiet, o 1 pkt proc. więcej pań liczy na wsparcie dzieci. Nie oznacza to, że nie mają oszczędności – w badaniu mogły wybrać kilka odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zadbają o finanse na emeryturze. Polisę ma co ósmy mężczyzna, a na pomoc dzieci liczy co 12.

Większość oszczędzających kobiet trzyma pieniądze na koncie lub w jakimś schowku. Tylko 11 proc. inwestuje na giełdzie lub ma udziały w funduszach. Jeszcze mniej – 6 proc. – zainwestowało w nieruchomość. Z instrumentów finansowych powszechniej korzystają mężczyźni. Co czwarty inwestuje na giełdzie lub w fundusze, co dziewiąty w nieruchomości. Ale także większość oszczędzających mężczyzn trzyma pieniądze na koncie.

– Jedynie 14 proc. Polaków posiada ubezpieczenie na życie i dożycie – rozwiązanie, które skłania do regularnego oszczędzania i – na co warto zwrócić uwagę – nie jest narażone na podbieranie i uszczuplanie środków w momencie, gdy pojawiają się nieprzewidziane wydatki, które – co ciekawe – z perspektywy czasu okazują się zbyteczne – uważa Marta Skowron-Moszkowicz, rzeczniczka Prudential Polska. Jest kilka przyczyn takiej strategii oszczędzania: niepewność, czas po pandemii, wojna za wschodnią granicą, wysokie ceny. – Nie nastrajają zbyt pozytywnie, co może wpływać na to, że swoje pieniądze ankietowani wolą trzymać pod ręką – dodaje Marta Skowron-Moszkowicz.

Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Finanse
Chcesz obniżyć podatek PIT? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Finanse
Ameryka nie wykopie wszystkich bitcoinów. Obietnica Trumpa nie do spełnienia