Aktualizacja: 02.03.2021 19:48 Publikacja: 02.03.2021 21:00
Foto: fot. mat.pras.
Kiedyś każdy kinoman musiał mieć encyklopedię filmu Katza czy „1001 filmów, które musisz zobaczyć" Stevena Jaya Schneidera, „200 filmów tworzy historię najnowszą kina" Jerzego Płażewskiego, Leksykon Polskich Filmów Fabularnych przygotowany przez pracowników Filmoteki Narodowe pod kierownictwem Jana Słodowskiego, „100 filmów angielskich" Andrzeja Kołodyńskiego, „100 thrillerów" Ryszarda Syski. Dziś wystarczy kliknąć i każdą informację można wyszukać w komputerze.
Jednak Piotr Kletowski zaprosił do współpracy blisko 30 autorów i stworzył polską wersję leksykonu „1000 filmów, które tworzą historię kina". Tytuły są ułożone chronologicznie, według daty powstania. Nie każdy znajdzie tu swój ulubiony obraz, sama bez skutku szukałam np. zwycięzcy Cannes z 2001 roku „Pokoju syna" Nanniego Morettiego. Ale takie jest prawo wyboru. Zwłaszcza że kandydatów do opisu było dziesiątki tysięcy, bo autorzy nie koncentrowali się na jednym typie kina: można tu znaleźć całą paletę gatunków od niszowych filmów autorskich aż do komercyjnych superprodukcji.
W sprawie odwołania dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Karoliny Rozwód głos zabiera przewodniczący Rady PISF Andrzej Jakimowski.
Wielki sukces operatora Michała Dymka i duńsko-polskiego filmu Magnusa von Horna „Dziewczyna z igłą”.
Komisja selekcyjna pierwszego festiwalu seriali w Polsce zaprezentowała długo wyczekiwaną, pełną listę nominacji w konkursie na Najlepszy Serial roku 2024 BNP Paribas Warsaw SerialCon.
Wielkie widowisko „Gladiator II” i współczesne opowieści „Anora” i „Kolonia nr 5” to filmy o ludziach wyrzucanych na społeczny margines.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
We francuskich dzielnicach emigranckich nienawiść zaczyna rosnąć w chłopcach, którzy ledwo skończyli jedenaście, dwanaście lat. I to jest nasza przegrana – mówi Ladj Ly, twórca filmu „Kolonia nr 5”, który wchodzi na nasze ekrany”.
W sprawie odwołania dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Karoliny Rozwód głos zabiera przewodniczący Rady PISF Andrzej Jakimowski.
Wielki sukces operatora Michała Dymka i duńsko-polskiego filmu Magnusa von Horna „Dziewczyna z igłą”.
„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.
W tym tygodniu rozmawiamy w podcaście „Komisja Kultury” z Rafałem Christem, redaktorem portalu Spider’s Web Rozrywka i autorem recenzji filmowych do „Plusa Minusa”, o jednej z najbardziej oczekiwanych premier kinowych tego roku – „Gladiatorze 2” w reżyserii Ridleya Scotta.
„Nowy świat na Marsie” Roberta Zubrina należy czytać wraz z wcześniejszą książką „Czas Marsa”, która ukazała się w połowie lat 90. A to w celu odnotowania zmian, jakie nastąpiły w astronautyce w ciągu ostatnich 30 lat.
Poezja Zdzisława Lipińskiego jest zdyscyplinowana i skondensowana. Bardziej uwydatnia ciszę, przeciwwagę dla rozgadanej kultury masowej.
Podczytuję po raz kolejny opowieści o Wiedźminie przed premierą nowej książki i czekam na domknięcie serialu „Yellowstone” – jednej z najlepszych tego typu produkcji od lat.
John Cabot i jego załoga przycumowali do brzegu 24 czerwca 1497 roku jako pierwsi Europejczycy, którzy postawili stopę w Ameryce Północnej od czasów Normanów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas