Nieporadny kaczor ze skrzeczącym głosem

Kaczora w charakterystycznej marynarskiej koszuli i czapce, sepleniącego pod nosem, znają chyba wszystkie dzieci na świecie. I to już od 75 lat.

Publikacja: 09.06.2009 03:03

Kaczor Donald zadebiutował w 1934 roku w filmie „Mądra kurka”

Kaczor Donald zadebiutował w 1934 roku w filmie „Mądra kurka”

Foto: Rzeczpospolita

Wtedy właśnie, 9 czerwca 1934 roku, Kaczor Donald zadebiutował w animowanym filmie Walta Disneya pt. „Mądra kurka”. Od tego czasu wystąpił w pięciu filmach pełnometrażowych, około 200 krótkometrażówkach oraz w czterech serialach. Jest też bohaterem komiksów.

I choć początkowo Walt Disney chciał, by jego nowy bohater, w odróżnieniu od myszki Miki, nie był postacią jednoznacznie pozytywną, to Donalda pokochały miliony dzieciaków na świecie. No bo jak tu nie lubić pechowego kaczora z niewyparzonym dziobem. Donald był kominiarzem, marynarzem, operatorem kamery... i z każdej pracy wylatywał z hukiem. W dodatku musi się zmagać ze ścigającymi go po całym Kaczogrodzie wierzycielami, nieznośnymi sąsiadami, niesfornymi siostrzeńcami: Hyziem, Dyziem i Zyziem.

W kreskówkach nie zabrakło wątków politycznych. W czasie II wojny światowej Kaczor Donald został zwerbowany do walki z wrogami USA – wystąpił w serii filmów o tematyce wojennej. Nosił wówczas pidżamę... o wzorze amerykańskiej flagi. A film z tamtego okresu „Der Fuehrer’s Face” dostał w 1942 roku Oscara w kategorii krótkometrażowy film animowany. Nic dziwnego zatem, że w okupowanej przez Niemców Europie filmy Disneya były zakazane.

Dziś kaczor Donald to wielka machina marketingowa: czasopisma, koszulki, kubki, długopisy, zabawki, postacie w parkach rozrywki.

Z okazji 50. urodzin Donald został nawet honorowym studentem Uniwersytetu w Oregonie. A od kilkudziesięciu lat chyba wszystkie polskie dzieci zbierają historyjki z gumy do żucia Donald.

Przez lata postać kaczora przeszła jedynie drobne zmiany. W 1937 r. trochę go podtuczono, a później zmniejszono dziób i stopy. Nie zmienił się jego skrzeczący głos.

W oryginalnej wersji podkładał go aktor Clarence Nash. W polskiej – aktor Jarosław Boberek.

Film
Arkadiusz Jakubik: Zagram Jacka Kuronia. To będzie opowieść o wielkiej miłości
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Film
Leszek Kopeć nie żyje. Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej miał 73 lata
Film
Powstaje nowy Bond. Znamy aktorów typowanych na agenta 007
Film
Mają być dwie nowe „Lalki”. Netflix miał pomysł przed TVP
Film
To oni ocenią filmy w konkursach Mastercard OFF CAMERA 2025!