Fotoniczne czipy szyte na miarę trafiają z Polski na cały świat

Współczesna gospodarka, szczególnie w obszarze wysokich technologii, jest mocno zglobalizowana. Celujemy w cały świat. Obecnie jednak najwięcej inwestujemy w USA. Tam technologie fotoniczne znajdują wiele zastosowań - mówi Adam Piotrowski, prezes VIGO.

Publikacja: 25.06.2024 17:59

Na świecie funkcjonuje wiele podmiotów, będących w stanie wytwarzać wybrane elementy łańcucha wartoś

Na świecie funkcjonuje wiele podmiotów, będących w stanie wytwarzać wybrane elementy łańcucha wartości technologii fotonicznych, czyli opierających się na wykorzystaniu cząstek światła, zamiast elektronów.

Foto: Adobe Stock

Jakub Kamiński (Instytut Boyma): VIGO Photonics jest największym polskim producentem układów scalonych. Jak tworzy się takie urządzenia?

Adam Piotrowski (VIGO Photonics): Czipy, które wykorzystujemy w naszych niechłodzonych, fotonowych detektorach podczerwieni, wytwarzane są w całości przez nas. Zatrudniamy ponad stu inżynierów, a cały proces produkcyjny - z wyjątkiem pozyskiwania materiałów ogólnodostępnych na rynku - odbywa się w naszych cleanroomach, czyli specjalnych sterylnych pomieszczeniach produkcyjnych.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Eksport
Polityka rolna Kazachstanu. Szanse i zagrożenia dla polskich firm
Eksport
Wielka Brytania wdrożyła trzecią fazę pobrexitowych przepisów granicznych
Eksport
KUKE gwarantuje spłatę kredytów na zielone inwestycje
Eksport
Anna Clunes: dialog i stabilne otoczenie biznesowe pomagają relacjom handlowym
Eksport
Czechy to drugi odbiorca polskiego eksportu i potentat kolejowy