Warunki neutralności 2050

Tylko sprawiedliwa transformacja energetyczna Europy zakończy się sukcesem.

Publikacja: 01.06.2020 21:00

Warunki neutralności 2050

Foto: Adobe Stock

W naszym kraju dyskusja na temat skutków europejskiego zielonego ładu zasadniczo jeszcze się nie rozpoczęła. Nie sprzyja jej aktualna sytuacja epidemiologiczna, jednak kiedyś zagrożenie się skończy, a temat pełnej neutralności klimatycznej UE 2050 z nami pozostanie. Z kryzysu wywołanego Covid-19 nasza gospodarka wyjdzie mocno osłabiona, tym bardziej istotna jest rzeczowa dyskusja na temat kosztów realizacji agendy zielonego ładu w Polsce w najbliższych latach.

Neutralność klimatyczna UE w 2050 roku będzie miała wpływ na redukcję emisji CO2 znacznie wcześniej, niż do tej pory zakładano, a Polska nie stanie się neutralna w ciągu jednej dekady. W ostatnim czasie Komisja Europejska (KE) zaproponowała podwyższenie celu redukcyjnego na rok 2030 z 40 proc. do 50–55 proc. Dla Polski skutkowałoby to zmniejszeniem emisji CO2 o dodatkowe 40 proc. w stosunku do 2017 roku.

Pozostało 81% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Ekonomia
Chcemy spajać projektantów i biznes oraz świat nauki i kultury
Ekonomia
Stanisław Stasiura: Harris kontra Trump – pojedynek na protekcjonizm i deficyt budżetowy
Ekonomia
Rynek kryptowalut ożywił się przed wyborami w Stanach Zjednoczonych
Ekonomia
Technologie napędzają firmy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ekonomia
Od biznesu wymaga się odpowiedzialności