W większości głównych sekcji PKD poziom ogólnego zadłużenia w 2019 r. zmienił się nieznacznie – średnio o 1 pkt proc. w górę lub w dół w porównaniu z 2018 r. Wyjątkiem wyróżniającym się na tle ogółu jest sekcja S (Pozostała działalność usługowa), która wykazała wzrost wartości wskaźnika DR do 58,7 proc., czyli do wartości o 11,7 pkt proc. wyższej niż rok wcześniej.
Analizując ogólny poziom zadłużenia w poszczególnych działach sektora przemysłowego, możemy zauważyć przede wszystkim rosnący poziom zadłużenia w gronie producentów chemikaliów i wyrobów chemicznych (wzrost z 42,3 proc. do 55,7 proc.). Odwrotny trend obserwujemy wśród wymienionych już wcześniej wytwórców wyrobów z drewna, korka i słomy. W tym przypadku wraz ze spadkiem rentowności kapitałów własnych spadł też z 64,6 proc. do 51,4 proc. poziom ogólnego zadłużenia.
Zmiany wskaźnika DR dla firm zajmujących się handlem hurtowym i detalicznym nie przekroczyły 1 pkt proc. w stosunku do wartości z 2018 r. Warto przy tym dodać, że podobnie jak przed rokiem poziom zadłużenia w handlu hurtowym okazał się najwyższy w całej gospodarce – wyniósł 94,2 proc., czyli o 0,2 pkt proc. więcej niż rok wcześniej.
W branży transportowej obserwujemy podobne zjawisko, co przy analizie zmian w rentowności. Przewoźnicy drogowi i kolejowi utrzymali w 2019 r. podobny poziom ogólnego zadłużenia (50,6 proc.) co rok wcześniej.
Ze spadkiem wartości zobowiązań w relacji do aktywów mieliśmy do czynienia wśród firm zajmujących się wznoszeniem budynków, które odpowiadają za największą część przychodów całej branży budowlanej. W tej grupie DR zmniejszył się w ub.r. do 38,5 proc. z 70,5 proc. w roku poprzednim. Największą dynamikę wzrostu wartości tego wskaźnika (z 58,8 proc. do 74,1 proc.) odnotowaliśmy natomiast w gronie przedsiębiorstw wykonujących specjalistyczne roboty budowlane.
- Autor jest analitykiem danych w MGBI