Aktualizacja: 11.01.2022 21:00 Publikacja: 11.01.2022 21:00
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Prace nad budżetem państwa na 2022 r. dobiegają w Senacie końca. Jego analiza pozwala na sformułowanie kilku bardzo ważnych wniosków dotyczących istoty tego dokumentu i koniecznych działań, włącznie z potrzebą przygotowania nowelizacji budżetu.
Po pierwsze, makroekonomiczne założenia i wskaźniki służące konstrukcji budżetu na ten rok od kilku miesięcy są nieaktualne, i to w stopniu bardzo dużym. Nie mamy tu problemu niewielkich odchyleń prognoz od wskaźników budżetowych, co w przypadku prognozowania ma zawsze miejsce. Mamy zupełnie odmienny obraz gospodarki niż ten, który Ministerstwo Finansów przyjęło jak podstawę konstrukcji budżetu na 2022 r.
Chyba każdy z nas przynajmniej raz stawał przed wyborem jakiegoś produktu bankowego. W gąszczu ofert i ich parametrów niezwykle trudno się połapać, a zły wybór może słono kosztować. Na szczęście z pomocą przychodzi porównywarka finansowa.
Akcje Diagnostyki zadebiutowały na GPW. Kurs otwarcia wyniósł 125,5 zł czyli był o 19,5 proc. wyższy od ceny emisyjnej. Chwilę po debiucie wzrosty jeszcze przyspieszyły i przekraczały 25 proc.
Prace budowlane na morzu przy projekcie morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, realizowanym przez PGE i Ørsted, ruszą pod koniec 2025 r. O inwestycji, dotychczasowych działaniach i zadaniach na najbliższy czas mówią prezes zarządu PGE Dariusz Marzec i dyrektor zarządzająca Ørsted Offshore Polska Agata Staniewska-Bolesta.
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek warto się upewnić, że nasza rodzina lub dzieci jadące na ferie mają odpowiednią ochronę ubezpieczeniową.
Zoptymalizuj proces wysyłki i zwiększ efektywność operacyjną dzięki Weekendowym Nadaniom od InPost. Nadania w weekend to możliwość szybszej realizacji zamówień, eliminacja poniedziałkowego chaosu w magazynie oraz podniesienie poziomu satysfakcji klientów. Sprawdź, jak możesz działać sprawniej i zyskać przewagę konkurencyjną.
Wyniki badań pokazują, że Polacy oczekują pełnej transparentności wydatków publicznych. Aż 97 proc. uważa, że faktury i umowy powinny być w pełni jawne. Tymczasem Centralny Rejestr Umów, który miał ułatwić walkę z korupcją, wpadł w poślizg.
Komisja ds. Pegasusa to nieuprawnione zgromadzenie posłów. Moje stawiennictwo na jej posiedzeniu stanowiłoby oczywiste złamanie prawa – mówi „Rz” Bogdan Święczkowski, prezes TK. I przypomina Donaldowi Tuskowi, że uporczywe niepublikowanie wyroków Trybunału stanowi delikt konstytucyjny oraz może wypełniać znamiona czynu zabronionego.
Symboliczna jest przewaga uczestników Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, którzy ocenili, że RPP powinna obniżyć stopy procentowe jeszcze w pierwszej połowie 2025 r. Niemniej nie brak i głosów sugerujących, że polityka pieniężna w Polsce jest zbyt luźna.
Według Putina miniony rok był dla gospodarki Rosji „udany”, a „kluczowe wskaźniki makroekonomiczne na plusie”. To nic, że inflacja jest rekordowa, Fundusz Narodowego Dobrobytu Rosjan zżarła wojna, a banki rosyjskie nie mają wejścia na większość rynków.
W 2024 r. zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o 282 mld zł – wynika z ostatnich danych Ministerstwa Finansów. Nigdy wcześniej dług w ciągu roku nie zwiększył się aż o tak wysoką kwotę.
Dla niektórych gmin koszt wywiezienia odpadów w wysokości kilkunastu milionów złotych jest nie do udźwignięcia. Dzięki dofinansowaniu samorząd będzie mógł je usunąć – mówi Anita Sowińska, wiceministra klimatu i środowiska.
Kierując ustawę budżetową do TK, prezydent zastawił na sędziów Trybunału Konstytucyjnego pułapkę. Bo kto przy zdrowych zmysłach dobrowolnie zrezygnuje z ponad 400 tys. złotych?
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o odesłaniu części zapisów ustawy budżetowej na rok 2025 do Trybunału Konstytucyjnego w trybie tzw. kontroli następczej. Co to oznacza dla tegorocznego budżetu państwa?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas