Przyjaciele, rodzina i wolność słowa to najważniejsze dobra dzisiejszych 18- i 19-latków. Najbardziej boją się oni samotności i biedy, najmniej – hejtu w internecie – wynika z badania Centrum Badań Młodzieży przy Instytucie Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych UKEN w Krakowie, których wyniki jako pierwsza publikuje „Rzeczpospolita”. Wzięło w nim udział blisko 4 tys. tegorocznych maturzystów, mieszkańców Polski południowo-wschodniej (badania przeprowadzono w styczniu tego roku w 44 miejscowościach w liceach i technikach). Co z nich wynika?
Matura 2024: pojawia się pokolenie katastrof
Dlatego aż 51 proc. badanych młodych ludzi wskazało, że Ukraińcy w Polsce są roszczeniowi, a tylko 12 proc. – że mają pozytywny wpływ na nasze państwo, kolejne 37 proc. nie ma zdania. Młodzi pytani o sympatię do narodowości, najniżej oceniali Ukraińców, Białorusinów i Rosjan (w przypadku tych ostatnich zdecydowaną niechęć zakreślił co czwarty maturzysta).
Matura 2024: rodzina dla młodych jest najważniejsza
Na szczycie celów życiowych ponad połowy młodych ludzi jest szczęśliwe życie rodzinne i znalezienie dobrej pracy, a także posiadanie przyjaciół, niezależność od innych, rozwijanie zainteresowań i zdobycie majątku. Najmniej, bo zaledwie 7 proc., wskazało udział we władzy. Czego najbardziej boją się młodzi? Przede wszystkim samotności (aż 55 proc.), a także biedy (51 proc.) i nieumiejętności poradzenia sobie w życiu (47 proc.) i niezdania matury (43 proc.). Najmniej – hejtu w internecie (5 proc.) i konfliktu z prawem (8 proc.). Młodzi ludzie gotowi byliby poświęcić religię (37 proc.), sąsiadów (34 proc.) i styl życia (31 proc.), a blisko co czwarty z nich – dobrobyt materialny, a najmniej – przyjaciół (4 proc.) i wolność słowa (3 proc.). 26 proc. młodych jest gotowych bronić ojczyzny, ale zdecydowanie – zaledwie 10 proc. Aż 39 proc. wskazało „nie” i „zdecydowanie nie”.