„FT”: Ukraina i Rosja rozmawiają o wstrzymaniu ataków na infrastrukturę energetyczną

Ukraina i Rosja są zaangażowane we wstępne negocjacje, które mają doprowadzić do powstrzymania się obu stron przed atakami na infrastrukturę energetyczną - informuje „Financial Times” powołując się na cztery źródła.

Publikacja: 30.10.2024 05:13

Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski

Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski

Foto: Sputnik/Valery Sharifulin/Pool via REUTERS, OLIVIER MATTHYS/Pool via REUTERS

arb

Z informacji „FT” wynika jednocześnie, że Władimir Putin nie będzie skłonny zgodzić się na porozumienie w tej kwestii dopóki ukraińskie wojska znajdują się na terytorium rosyjskiego obwodu kurskiego.

Rosja i Ukraina ograniczają ataki na swoją infrastrukturę energetyczną

Mediatorem w rozmowach między Rosją a Ukrainą ma być Katar. Obie strony miały być już bliskie porozumienia w sierpniu, ale sytuacja zmieniła się po rozpoczęciu przez Ukraińców ofensywy w obwodzie kurskim – twierdzą rozmówcy „FT”.

- Toczą się bardzo wstępne rozmowy o potencjalnym wznowieniu (negocjacji). Rozmawia się teraz o obiektach energetycznych – twierdzi dyplomata znający kulisy negocjacji.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 978 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 978 dniu wojny

PAP

Z informacji uzyskanych przez „FT” wynika, że Moskwa i Kijów celowo zredukowały już częstotliwość ataków na obiekty infrastruktury energetycznej drugiej strony w ostatnich tygodniach, w ramach porozumienia osiągniętego przez wywiady obu krajów.

Jednakże, jak przekazuje były wysokiej rangi urzędnik z Kremla, Putin nie zgodzi się na ostateczne porozumienie w sprawie wstrzymania takich ataków dopóki Ukraińcy nie wycofają się z obwodu kurskiego. Ukraińska armia nadal kontroluje ok. 600 km2 terytorium tego obwodu.

Czytaj więcej

Rosja wystrzeliła pociski rakietowe. Sprawdzono reakcję na atak nuklearny

Tymczasem Ukraińcy mają planować kolejne ataki na cele w Rosji, w tym rafinerie naftowe, by wywrzeć presję na Moskwę w związku z negocjacjami.

W sierpniu, w ramach tych negocjacji miało dojść do spotkania przedstawicieli Rosji i Ukrainy w Dausze, stolicy Kataru, ale Rosja wycofała się z rozmów w związku z ofensywą w obwodzie kurskim. Katar zaczął występować w roli mediatora między Rosją a Ukrainą w czerwcu, po szczycie pokojowym w Szwajcarii (Rosja nie została zaproszona na ten szczyt).

Ukraina oficjalnie jako warunek podjęcia rozmów pokojowych z Rosją stawia wycofanie się rosyjskich wojsk z ukraińskiego terytorium

Ubiegłej jesieni Rosja i Ukraina zawarły ciche porozumienie w sprawie ataków na elektrownie i rafinerie?

Czterech urzędników ukraińskich, z którymi rozmawiał „Financial Times” twierdzi, że ubiegłej jesieni Rosja i Ukraina osiągnęły ciche porozumienie w sprawie powstrzymania się od ataków na obiekty energetyczne. Dlatego Rosja miała powstrzymać się od intensywnych ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną zimą 2023/2024. To milczące porozumienie miało być wstępem do zawarcia wiążącej umowy w tej sprawie.

Jednak na początku 2024 roku Ukraina podjęła ataki na rosyjskie rafinerie, by wywrzeć presję na Rosję po nieudanej kontrofensywie w 2023 roku. Moskwa miała uznać to za zerwanie milczącego porozumienia – i wznowiła ataki na ukraińskie elektrownie.

Ukraina oficjalnie jako warunek podjęcia rozmów pokojowych z Rosją stawia wycofanie się rosyjskich wojsk z ukraińskiego terytorium. Kreml wyklucza taką możliwość - Władimir Putin sygnalizuje gotowość do rozmów po akceptacji rosyjskich zdobyczy na Ukrainie.

Z informacji „FT” wynika jednocześnie, że Władimir Putin nie będzie skłonny zgodzić się na porozumienie w tej kwestii dopóki ukraińskie wojska znajdują się na terytorium rosyjskiego obwodu kurskiego.

Rosja i Ukraina ograniczają ataki na swoją infrastrukturę energetyczną

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Materiał Promocyjny
Transformacja energetyczna zwiększy zapotrzebowanie na pracowników
Dyplomacja
Izrael wyprasza agencję ONZ
Dyplomacja
Reuters: Xi Jinping naciskał na Joe Bidena ws. Tajwanu. Chodziło o jedno słowo
Dyplomacja
Polska zamyka konsulat Rosji w Poznaniu. Sikorski: Rosja nie ma prawa reagować
Dyplomacja
Zamknięcie konsulatu Rosji w Poznaniu. MSZ ogłosiło termin