Chiny w ostatnich latach wywierają coraz silniejszą presję dyplomatyczną i militarną na Tajwan, który uważają za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Chiny nigdy nie wyrzekły się użycia siły jako metody przywrócenia suwerenności nad Tajwanem.
24 chińskie samoloty, pięć okrętów w pobliżu Tajwanu
Tajwan skarży się, że chińskie samoloty praktycznie codziennie pojawiają się w pobliżu wyspy, wlatując w strefę identyfikacji obrony powietrznej (AIDZ) Tajwanu, co zmusza Tajpej do podrywania myśliwców, a to wiąże się z kosztami ponoszonymi przez tajwańską armię.
Czytaj więcej
Grupa chińskiego lotniskowca Szantung przepłynęła w środę przez Cieśninę Tajwańską - informuje ministerstwo obrony Tajwanu.
W piątek w pobliżu Tajwanu miały pojawić się łącznie 24 chińskie myśliwce i bombowce, z czego 11 przekroczyło "linię mediany" - podaje resort obrony Tajwanu. Ponadto w pobliżu Tajwanu miało znajdować się pięć chińskich okrętów.
Chiny zareagowały na wizytę kongresmanów z USA na Tajwanie?
Jeden z tajwańskich urzędników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w rozmowie z agencją Reutera stwierdził, że piątkowa aktywność Chin w pobliżu Tajwanu była prawdopodobnie reakcją na wizytę w Tajpej delegacji Kongresu USA, na czele której stał przewodniczący komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów, Mike Rogers.