„Hodowla ludzi”. Jest finał procesu za słowa o in vitro w podręczniku do HiT

Ugodą zakończył się głośny proces, jaki rodzice dziecka poczętego w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego wytoczyli Ministerstwu Edukacji i Nauki (obecnie Ministerstwu Edukacji) za zamieszczone w podręczniku do przedmiotu Historia i Teraźniejszość słowa o metodzie in vitro.

Publikacja: 08.01.2025 17:08

Podręcznik profesora Wojciecha Roszkowskiego

Podręcznik profesora Wojciecha Roszkowskiego

Foto: PAP/Leszek Szymański

mat

Rodzice dziecka poczętego w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego pozwali w 2022 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki za zamieszczone w podręczniku do przedmiotu historia i teraźniejszość słowa o metodzie in vitro.

Proces za słowa o in vitro w podręczniku do HiT

Chodziło o ten fragment podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego, który został dopuszczony przez MEiN: „Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju »produkcję«?”

Wydawca usunął ten fragment z drugiej, poprawionej wersji książki.

Czytaj więcej

Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie

MEN: tego rodzaju treści nie powinny być przedmiotem nauczania

Jak pisaliśmy na łamach rp.pl, Kamil Mieszczankowski uznał słowa użyte w podręczniku za stygmatyzujące i założył zbiórkę pieniędzy na pozew o naruszenie dóbr osobistych przeciwko autorowi podręcznika i wydawnictwu Biały Kruk. Wymaganą kwotę zebrał błyskawicznie. Pieniędzy było tak dużo, że postanowił stworzyć program "In Vitro to Hit" i przekazał 250 tysięcy na finansowanie tej procedury w małych miejscowościach. Taką samą kwotę przekazały kliniki leczenia niepłodności.

Autor zrzutki Kamil Mieszczankowski tłumaczył: „Przez wiele lat razem z żoną staraliśmy się naturalnie o dziecko, ale dopiero metoda in vitro pozwoliła nam mieć najjaśniejszą iskierkę w naszym życiu, moją ukochaną Córeczkę. Ten, komu poczęcie dziecka nie sprawiło problemu (lub było to niespodzianką), nigdy nie zrozumie tych dziesiątków tysięcy ludzi, którzy całymi latami się o dziecko bezskutecznie starają”.

Pozwanym w tej sprawie był Skarb Państwa reprezentowany przez ministra edukacji i nauki (obecnie: ministra edukacji). W środę na stronie resortu edukacji opublikowano oświadczenie minister Barbary Nowackiej. "Treści zawarte w książce zdaniem powodów naruszały cześć i godność osób urodzonych dzięki tej metodzie i ich rodziców. W związku ze zgodą obu Stron, co do tego, że tego rodzaju treści nie powinny być przedmiotem nauczania, Strony postanowiły zakończyć spór podpisując ugodę" - głosi oświadczenie. 

Czytaj więcej

„Hodowla ludzi” w podręczniku. Rodzic chce pozwać ministerstwo, Czarnek - Tuska

Rodzice dziecka poczętego w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego pozwali w 2022 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki za zamieszczone w podręczniku do przedmiotu historia i teraźniejszość słowa o metodzie in vitro.

Proces za słowa o in vitro w podręczniku do HiT

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie Prawne
Prof. Romanowski: Minister finansów nie jest w potrzasku w sprawie uchwały PKW
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Prawo rodzinne
Po rozwodzie 90 proc. majątku dla męża. Sąd: długo żyli oddzielnie
Materiał Promocyjny
Technologia na straży bezpieczeństwa
Podatki
Drugi próg podatkowy. Ile wynosi i jaki podatek trzeba zapłacić?