Dotyczy to także tzw. SIM swappingu, czyli wyrobienia duplikatu karty SIM, która może być potem użyta do autoryzowania transakcji wykonanych przez złodzieja w instytucji finansowej.
Dziś to ofiara kradzieży tożsamości musi udowodnić, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie. Po zmianie przepisy zdejmą tę uciążliwość z pokrzywdzonych.
Czytaj więcej
Rejestr z zastrzeżonymi numerami PESEL, który ruszy we wrześniu, ma ograniczyć negatywne skutki k...
Każda osoba będzie mogła zastrzec swój numer ewidencyjny PESEL. Każdy będzie miał pełny wgląd do historii weryfikacji oraz zastrzeżeń swojego PESEL. W rejestrze odnotowane zostanie zastrzeżenie oraz cofnięcie zastrzeżenia PESEL i dokładny czas rejestracji (co do sekundy). Ustalone podmioty będą musiały weryfikować PESEL pod rygorem niemożności domagania się zaspokojenia roszczeń z umowy. Jeżeli jest on zastrzeżony, podmiot taki powinien odmówić dokonania czynności, a osoba, która zastrzegła numer PESEL, nie będzie obciążona zobowiązaniami z tytułu takiej umowy.
Projekt przewiduje możliwość weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL przy użyciu e-usługi (po uwierzytelnieniu) i z wykorzystaniem usług sieciowych.