Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w listopadzie o 10,5 proc. rok do roku (około 808 zł) i wyniosło 8478,26 zł brutto – podał w czwartek GUS. Średnia oczekiwań ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” wynosiła +10,1 proc. Dwucyfrowa dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw utrzymuje się w Polsce (z rzadkimi wyjątkami) od 2022 r.
Jak wyjaśnia GUS, dynamika wynagrodzeń w listopadzie była nie tylko pod wpływem podwyżek płac, ale też m.in. premii i nagród świątecznych, jubileuszowych oraz nagród z okazji Dnia Górnika. W porównaniu z październikiem, w listopadzie przeciętne wynagrodzenie urosło o ok. 162 zł.
W ujęciu realnym (tj. po uwzględnieniu inflacji 4,7 proc. r./r. w listopadzie), przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło o około 5,5 proc.
Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce?
Dane z sektora przedsiębiorstw obejmują „tylko” firmy zatrudniające przynajmniej dziewięć osób, niemniej są najszybszym i mimo wszystko dobrym wskaźnikiem procesów płacowych w całej gospodarce. Na wysoką, dwucyfrową dynamikę w ostatnich latach wpływały m.in. wysokie podwyżki płacy minimalnej (w 2024 r. o około 20 proc.), ale też silna presja płacowa w wyższych obszarach drabiny płacowej. Jednocześnie prognozy przewidują, że w 2025 r. to tempo będzie stopniowo, acz spadać (choćby ze względu na niższy wzrost wynagrodzenia minimalnego), zapewne bliżej 7-8 proc.