Aktualizacja: 22.11.2024 02:05 Publikacja: 06.03.2024 13:24
Foto: AFP
Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) na podstawie wstępnych danych podał również, że w porównaniu ze styczniem 2023 r. eksport wzrósł o 0,3 proc., a import spadł o 8,3 proc.
Po wyrównaniu kalendarzowym i sezonowym Niemcy w styczniu 2024 r. wyeksportowały towary o wartości 135,6 mld euro i zaimportowały towary o wartości 108,0 mld euro. Saldo handlu zagranicznego wykazało zatem w styczniu 2024 r. nadwyżkę w wysokości 27,5 mld euro. Kalendarzowo i sezonowo skorygowana nadwyżka wyniosła 23,3 mld euro w grudniu 2023 r. i 17,3 mld euro w styczniu 2023 r.
Najnowsze dane GUS wskazują na kolejne pogorszenie bieżących nastrojów u polskich konsumentów. Swoją obecną sytuację finansową oceniamy najlepiej w historii badania, ale w przyszłość patrzymy z niepokojem.
Coraz szybciej rosną ceny w Rosji. Ze 100 towarów znajdujących się w koszyku konsumenckim Rosstatu (urzędu statystycznego) ponad 80 z nich drożeje „dramatycznie".
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadła w październiku o 9,6 proc. rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że przesłanki do obniżek stóp procentowych pojawią się między marcem a lipcem 2025 r. Tym samym przyspieszył ten moment względem poprzedniej opinii, sprzed tygodnia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Inflacja HICP w Polsce w październiku wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał Eurostat. To czwarty pod względem wielkości odczyt w UE.
Odmowa przez banki zagraniczne obsługi transakcji rosyjskiego importu i eksportu wymusiła na Rosji pierwsze umowy barterowe. Transakcje takie to mniej wpływów do budżetu Kremla, ale władza się na nie godzi ze strachu przed rosnącym niezadowoleniem konsumentów.
Znów tworzą się kolejki pociągów na polsko-ukraińskim przejściu kolejowym. Ukraińcy narzekają, że Polska blokuje ich rozwój gospodarczy.
Kreml ukrył za granicą około 180 mld nigdzie niezarejestrowanych dolarów. Są poza zasięgiem sankcji. Nikt nie wie, gdzie się znajdują.
Niemieccy eksporterzy sprzedali w pierwszej połowie tego roku więcej towarów do Polski niż Chin, odnosząc pierwszy sukces w realizacji strategii ograniczenia zależności od chińskiego rynku.
Moskwa i Pekin negocjują przejście na wymianę barterową, wobec braku możliwości realizacji transakcji walutowych w handlu zagranicznym. Taki handel między Rosją a Chinami był powszechny w czasach sowieckich. Ostatni raz miał miejsce 30 lat temu.
Zamyka się najważniejszy i najszybszy kanał dostaw objętych sankcjami towarów z Unii do Rosji. Turcja zmniejszyła eksport na rosyjski rynek o 28 proc. w pierwszym półroczu.
Państwo Środka bez zahamowań korzysta z rozpętanej przez Kreml wojny. Kupuje coraz więcej rosyjskich surowców, ale coraz mniej eksportuje. Banki chińskie, z obawy przed wtórnymi sankcjami USA, odrzucają 80 proc. transakcji rosyjskich importerów.
Nie mając już niemal za co handlować z zagranicą, Kreml w trybie nagłym wprowadza przepisy legalizujące płatności w kryptowalutach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas