Wskaźnik nastrojów inwestorów w strefie euro poprawił się, ale pozostał w ujemnej strefie. Wyniósł minus 10,5 pkt dla marca wobec minus 12,9 w lutym — podał instytut badawczy po ankiecie przeprowadzonej między 29 lutego a 2 marca wśród 1267 inwestorów. Analitycy, pytani przez Reutersa, spodziewali się minus 11 pkt.
Wskaźnik oczekiwań zwiększył się do minus 2,3 pkt z minus 5,5 w lutym. Była ta szósta kolejna poprawa, a uzyskany wynik był najlepszy od lutego 2022 r. Wskaźnik bieżącej sytuacji był także lepszy: zwiększył się do minus 18,5 pkt dla marca z minus 20 w lutym. Ta pozytywna tendencja trwa od pięciu miesięcy.
Czytaj więcej
Na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopę referencyjną NBP na poziomie 5,75 proc. – przewidują zgodnie ekonomiści. Dalsze decyzje RPP są jednak niepewne. Poluzowanie polityki pieniężnej w II połowie roku wciąż jest prawdopodobne.
Organizator ankiety zwrócił uwagę, że pogorszenie nastrojów dotyczyło jedynie Niemiec. „Wprawdzie dane wskazują na zmianę w dobrym kierunku, ale nie można mówić o klasycznym wiosennym ożywieniu”. Polityka gospodarcza Niemiec „uniemożliwia gruntowne odrodzenie gospodarcze w sercu Europy. Recesja utrzymuje się” — stwierdza instytut z Frankfurtu.