Aktualizacja: 13.11.2024 04:04 Publikacja: 20.12.2023 10:33
Foto: Pixabay
Jak podał w środę GUS, produkcja sprzedana przemysłu była w listopadzie realnie (tzn. w cenach stałych) o 0,7 proc. niższa niż przed rokiem. W październiku produkcja wzrosła pierwszy raz od stycznia: w świetle zrewidowanych danych o 1,9 proc. rok do roku zamiast o 1,6 proc. jak informował wstępnie GUS.
Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści przeciętnie zakładali, że w listopadzie dynamika produkcji zwolni do 0,8 proc. rok do roku za sprawą mniej korzystnego układu kalendarza (październik liczył w br. o jeden dzień roboczy więcej niż w 2022 r., a listopad w obu miesiącach miał tych dni tyle samo). Spośród 22 uczestników tej ankiety (zespołów analitycznych i indywidualnych ekonomistów) sześciu liczyło się jednak ze zniżką produkcji – niekiedy nawet wyższą od tej, którą zaraportował w środę GUS. Wynik nie jest więc całkowitym zaskoczeniem.
W razie uwolnienia cen nośników energii dla gospodarstw domowych inflacja w Polsce na początku 2025 r. podskoczy do blisko 7 proc. – wynika z najnowszej projekcji inflacyjnej NBP. Ekonomiści banku centralnego przewidują też niższy wzrost gospodarczy.
Amerykański bank centralny obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do przedziału 4,5 - 4,75 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków.
– Rada jest chętna, aby przystąpić do obniżania stóp natychmiast, gdy inflacja przestanie rosnąć, a projekcja będzie wskazywać na jej spadek – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński.
Czeski Bank Narodowy obniżył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do 4 proc. Koszt pieniądza spadł też w Wielkiej Brytanii i Szwecji, Norwegowie zaś nie zdecydowali się na cięcie.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Stopy procentowe pozostają bez zmian – poinformował Narodowy Bank Polski (NBP) po środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Główna, referencyjna stopa procentowa pozostaje na poziomie 5,75 proc.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje fabryki. Zwiększa efektywność i wydajność, przekładając się na wymierne korzyści dla przedsiębiorców.
Indeks PMI dla polskiego sektora przetwórczego za październik wyniósł 49,2 pkt - wynika z danych S&P Global. To odczyt lepszy od prognoz ekonomistów i najwyższy od kwietnia 2022 r.
Piątkowski: Zachód wie, że jeżeli będzie dalej otwarty na subsydiowany eksport Chin, to zostanie bez przemysłu.
Poniedziałkowe dane GUS dotyczące sektorów przemysłu i budownictwa, a także płac i zatrudnienia dowodzą tego, że w gospodarce dzieje się gorzej niż zakładali ekonomiści.
Żeby głos firm był usłyszany w Brukseli, ich przedstawiciele powinni być bardziej aktywni. Szczególnie teraz, gdy zbliża się objęcie przez Polskę prezydencji. To szansa na to, by zwrócić uwagę na kondycję europejskiego przemysłu.
Pełna digitalizacja i automatyzacja procesów produkcyjnych zwiększa efektywność i innowacyjność poprzez wprowadzenie wielu innowacyjnych technologii. Równocześnie jednak powoduje wzrost podatności na cyfrowe zagrożenia.
Aż trzy czwarte firm produkcyjnych ma dzisiaj problemy ze zdobyciem kandydatów na stanowiska specjalistyczne. Przy ich niedoborze trudniej o cyfryzację przedsiębiorstw i przejście na przemysł 4.0.
Rosyjskie przedsiębiorstwa metalurgiczne, chemiczne oraz kompleksu paliwowo-energetycznego (sektor FEC) nie poradziły sobie z narzuconym przez Kreml zastępowaniem importowanego oprogramowania rosyjskim. Nadal realizują ponad 98 proc. projektów z wykorzystaniem zagranicznego softu, głównie niemieckiego Siemensa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas