Reklama
Rozwiń

Spółki Azotów zacieśniają współpracę

Dzięki tzw. umowie integracyjnej ma dojść do wzmocnienia i ujednolicenia zasad współpracy dotyczących m.in. zarządzania wspólnymi projektami, restrukturyzacji i optymalizacji kosztów oraz wymiany informacji.

Publikacja: 13.11.2024 13:45

Adam Leszkiewicz, prezes Azotów

Adam Leszkiewicz, prezes Azotów

Foto: materiały prasowe

Zarząd Azotów podjął decyzję o zawarciu umowy integracyjnej pomiędzy wszystkimi firmami wchodzącymi w skład grupy kapitałowej. W kolejnym etapie ma dojść do podpisania tego dokumentu. Dzięki niemu planowane jest wzmocnienie i ujednolicenie zasad współpracy dotyczących m.in. prowadzenia procesów integracyjnych, zarządzania wspólnymi projektami, restrukturyzacji i optymalizacji kosztów oraz wymiany informacji.

Celem jest budowa silnej pozycji Azotów wokół wybranych biznesów

„Działania naprawcze, które realizujemy, wymagają od nas przyspieszenia procesu integracji w ramach grupy kapitałowej. Podpisywany dokument to sprawniejszy obieg kluczowych informacji, możliwość większych synergii kosztowych” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Adam Leszkiewicz, prezes Azotów.

Czytaj więcej

Nie będzie nagród w Grupie Azoty. Jest porozumienie ze związkami

Dodaje, że umowa integracyjna otwiera koncernowi drogę do konsolidacji poszczególnych obszarów, usprawnienia zarządzania wspólnymi projektami, a także realizację zamierzeń strategicznych. „Cel to budowa silnej pozycji grupy Azoty wokół segmentów biznesowych, a nie tak jak dotychczas – głównie wokół konkretnych zakładów” - wyjaśnia Leszkiewicz.

Wśród szczegółowych zdań integracyjnych wskazanych w umowie znajduje się m.in. to dotyczące wzmocnienie pozycji konkurencyjnej grupy na rynku poprzez zwiększenie ilościowe i jakościowe produktów, usług, kapitału ludzkiego i obszaru finansowego. Ponadto koncern będzie dążył do uzyskania maksymalnych synergii biznesowych i optymalizacji kosztowych, jednolitego sposobu działania obszarów wsparcia biznesów i osiągnięcia lepszej pozycji negocjacyjnej w relacjach biznesowych, szczególnie z dostawcami i odbiorcami.

Umowa integracyjna to część Programu Azoty Business

Azoty dodają, że zakresem dokumentu objęte są takie obszary jak: realizacja projektów i zamierzeń strategicznych, zarządzanie korporacyjne, przedsięwzięcia rozwojowe i inwestycyjne. Przedmiotem intensywnych prac będą też działania z zakresu koordynacji produkcji, prac remontowych i modernizacyjnych oraz zakupu surowców.

Umowa integracyjna jest jednym z elementów realizacji ogłoszonego kilka dni temu Programu Azoty Business. Jego celem jest stworzenie zintegrowanej, efektywnej kosztowo grupy z silną pozycją na europejskim rynku nawozów, tworzyw i produktów OXO.

Nazwa programu nawiązuje do jednego z głównych założeń przeprowadzanej transformacji, czyli budowania pozycji koncernu wokół obszarów biznesowych i wyłącznej koncentracji na poprawie rentowności. Według zarządu, podjęte działania są niezbędne do odzyskania przez grupę stabilizacji finansowej i perspektyw rozwoju na coraz bardziej wymagającym rynku.

Kondycja finansowa Azotów od dłuższego czasu jest zła. Wprawdzie ostatnio uległa nieznacznej poprawie, ale droga do wyjścia na prostą jest jeszcze daleka. Po trzech kwartałach kluczowy dla koncernu wskaźnik, czyli EBITDA nadal była ujemna. Zmniejszyła się jednak do 299 mln zł, z 1,36 mld zł zanotowanych rok wcześniej.

Biznes
Ostatni bal na Titanicu? Chudy rosyjski Nowy Rok
Biznes
Święta spędzane w Polsce coraz popularniejsze wśród zagranicznych turystów
Biznes
Największe zamówienie w historii polskiej zbrojeniówki. Do HSW trafi 17 mld zł
Biznes
Polskie firmy wchodzą na rynek USA. Czy wprowadzenie ceł im zaszkodzi?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Biznes
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku